Sakka'nın cezasına onama

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, El Kaide yöneticisi Louai Sakka'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.06.2009 - 12:49

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinin, ''örgüt yöneticisi olmak'' suçundan sanıklar Louai Sakka, Fevzi Yitiz, Yusuf Polat ve Harun İlhan'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile Adnan Ersöz ve Osman Eken hakkında verilen müebbet hapis cezasını onadı.

Daire, sanıklardan Seyit Ertul'a, ''El Kaide terör örgütünün Konya bölgesindeki grubunu kurmak ve yönetmek'' suçundan verilen 18 yıl hapis cezasının da onanmasına karar verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ayrıca, sanıklar İsmail Duru, Mehmet Helvacı, Şükrü Hakan Yiğit, Mustafa Atlıhan, Halil Ökçe, Ahmet Demir, Ramazan Tahta, Nurettin Gündüz, Abdülmenaf Dağaç, Mehmet Yılmaz, Suat Şarman, Hayrettin Basınlı, Cahit Öztürk, Yusuf Dural, Ali Yaman, Murat İdrak, Tarkan Kalaycı, Güngör Mandacı, Zafer Mert, Ömer Öztürk, Süleyman Uğurlu, Hamed Obysi ve Cem Aksu hakkında ''örgüt üyesi olmak'', Serkan Altay, Abdullah Demir, Mediha Yıldırım, Ahmet Özaydın, Ahmet Aydoğmuş, Hıdır Elibol, Memiş Arlı, Mehmet Kuş ve Burhan Perk hakkında ''örgüte bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık'', Hamed Obysi hakkında ayrıca ''patlayıcı madde imal etme'' suçlarından verilen mahkumiyet kararlarını onadı.

Sanıklar Ahmet Aslanoğlu, Ahmet Selami Demir, Bülent Tozoğlu, Badettin Yıldırım, İbrahim Yerli, Ali Süngü, İsmet Alçık, Harun Gecu, Kubilay Erdoğdu, Seyrani Aktepe, Ufuk Tokat, Yunus Dural, Hakkı Özgün ve Mehmet Ali Etiz hakkında, ''toplanan delillerin mahkumiyetlerine yeterli bulunmaması'' nedeniyle kurulan beraat kararları da onandı.

BOZMA GEREKÇELERİ
Daire, sanıklardan Niyazi Karadaş, Onur Şengül, Metin Bak, Selami Özdoğan, İsmail Adıgüzel ve Muhammedül Emin Bastın'ın ''örgüte mensup olmak ve örgüte yardım etmek'' suçundan beraatlarına ilişkin kararı, eksik soruşturma nedeniyle bozdu. Sanıklar Ziya Çelik, Bülent Uzun, Ufuk Korkmaz, Birol Çoruh ve İrfan Kavak hakkındaki beraat kararları da ''delillerin değerlendirilmesinde yanılgıya düşüldüğü'' gerekçesiyle bozuldu.

Sanık Ali Üzüm hakkında verilen beraat kararını da bozan Daire, Üzüm'ün, El Kaide terör örgütünün yapılanmasıyla ilgili bağlantılarının belirlenmesini istedi.

Hakkında mahkumiyet kararı verilen Cemile Aktaş hakkındaki kararı da bozan Daire, Aktaş'ın beraat etmesi gerektiğini belirtti. Daire, sanık hakkında, delillerin takdirinde yanılgıya düşüldüğüne, üzerine atılı suçun oluşumunda manevi unsurun oluşmadığına işaret etti.

Sanık Azat Ekinci hakkında verilen mahkumiyet kararı da bozulurken, Ekinci'nin suçunun ''silahlı terör örgütüne yardım suçunu oluşturduğu gözetilmeden suç vasfında yanılgıya düşülerek hüküm kurulması'' bozma nedeni sayıldı.

Örgüt üyesi olduğu saptanamayan sanık Servet Özcan hakkındaki mahkumiyet kararını da bozan Daire, Özcan'ın bomba imalinde kullanılan malzemeleri evinde saklamaktan ibaret eyleminin silahlı terör örgütüne yardım suçunu oluşturduğu dikkate alınmadan suç niteliğinde yanılgıya düşülerek hüküm kurulmasını yasaya aykırı buldu.

Sanık Hüseyin Suat Öz'e, örgüt üyesi olmak suçundan verilen mahkumiyet kararı da Öz'ün eylemlerinin terör örgütüne yardım suçunu oluşturduğu gerekçesiyle bozuldu.

Daire, sanık Louai Sakka hakkında, ''patlayıcı madde imal etme, taksirle yangına neden olma ve sahtecilik'' suçlarından cezalandırılması gerekirken, bu suçlardan hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verilmesini de bozma nedeni saydı.

Hamed Obysi hakkında ise ''sahte kimlik kullanmak'' suçundan verilen cezada artırıma gidilmesine karar verildi.

Sayfa Yükleniyor...