NTV

Saklı hazineler gün ışığına çıkıyor

Türkiye

Dünyanın en eski ve önemli uygarlıklarından birine devrim yaratacak bir bakış… Bilim insanları, ‘uzay arkeolojisi’ sayesinde, Eski Mısır’ı tüm ihtişamıyla gün ışığına çıkarıyor.

Eski Mısır’ın insanları bizleri yüzyıllardır büyülüyor. Firavunlara ait piramitler, sfenksler, geçmişteki ihtişamlarını hala koruyan anıtlar…

Ancak Dr. Sarah Parcak’a göre, şu ana kadar keşfedilen eski eserler onlardan geriye kalanların yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturuyor. BBC yapımı belgesel, izleyenleri Eski Mısır tarihinin kilidini açacak keşiflere doğru benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Kumun altını görmek
Eski Mısır hakkında bilinebilecek her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız şaşırmaya hazır olun. Dr. Parcak’ın araştırması hayranlık uyandıran şehirlerin, sarayların, tapınakların ve piramitlerin yüzde bir gibi küçücük bir kısmının gün yüzüne çıkarıldığını ve böylece heyecan verici potansiyel keşiflerin bizleri beklediğini ortaya koyuyor.

NASA destekli ‘uzay arkeolojisi’ tarihçilerin ve bilim insanlarının geçmişi araştırma yöntemlerinde devrim yapıyor ve gelecekteki keşiflerin önünü açıyor. Dr. Parcak ve ekibi, en ileri uydu teknolojisiyle yüksek çözünürlüklü ve kızılötesi görüntülerden yararlanarak kumun altını kelimenin gerçek anlamıyla ‘görebiliyor’ ve edinilen bu yeni bilgileri Eski Mısır’ın şimdiye dek yapılmış en ayrıntılı haritasını çıkarmak için kullanıyor.

Dr. Sarah Parcak Tanis’te.
Dr. Sarah Parcak Tanis’te.

Eski Mısır canlanıyor
Dr. Parcak ve ekibi, kayıp Itj-Tawy şehrinden gizemli Güneş Tapınağı’na kadar, Eski Mısır’ı enine boyuna araştıran bir keşfe çıkıyor. Keşif kampı, olağanüstü keşiflerinin dünya çapında uzmanlara açıldığı ve hala varlığını koruyan bazı tapınakların araştırıldığı seyyar bir laboratuvar.

Ardından, veri güdümlü bilgisayar efektleri kullanarak daha önce hayal dahi edilemeyecek bir Eski Mısır, bu eski ülkeye dair anlayışımızı yeniden şekillendirmemize yardımcı olacak sinematografik bir macerayla hayata döndürülüyor. Yeni piramitler, nefes kesen saraylar ve kayıp şehirler gözlerinizin önünde kumların içinden yükseliyor.

Eski Mısır ilk kez tüm ihtişamıyla gün ışığına çıkarılıyor ve hayata döndürülüyor. Bilim insanlarının olağanüstü keşifleri ve bu inanılmaz uygarlığın güçlü bir biçimde yeniden canlandırılması sayesinde, izleyici zamanda geriye giderek bu uygarlığı yeniden yaşama fırsatı bulurken bir yandan da arkeolojinin heyecan verici geleceğine göz gezdirmiş oluyor.

Büyük Piramit ve Kraliçe Piramitleri’nin, bilgisayar ortamında hazırlanan görüntüleri.
Büyük Piramit ve Kraliçe Piramitleri’nin, bilgisayar ortamında hazırlanan görüntüleri.

'Mısır: Saklı Hazineler' (Egypt: What Lies Beneath) 17 Haziran Pazar günü saat 21.15'te NTV Belgesel Kuşağı'nda.