Saldırı anını anlattılar

Nijerya açıklarında demirli bulunduğu sırada saldırıya uğrayan ''Özay-5'' gemisinin 4 personeli, Türkiye'ye geldi. Gemi personeli, korsanlarla yaşadıkları korku dolu saatleri anlattı.

NTV Haber 28.03.2010 - 13:36

İstanbul Atatürk Havalimanına gelen geminin 2. kaptanı Volkan Seçkin, zabitler Cüneyt Sancaktar, İbrahim Geçer ve Süleyman Köse, arkadaşları ve yakınları tarafından karşılandı.

Geminin elektrik zabiti Cüneyt Sancaktar, korsanların karanlıktan da yararlanarak sessizce gemiye sızdıklarını anlattı:

"Arkadaşları etkisiz hale getirdiler, ateş açtılar. Plazmayı söktüler, cep telefonlarını topladılar. Kamaralara girip değerli eşyaları aldılar.

Yukarı doğru sürdüler, hepimizi ite kaka silahla bıçak dayayarak. İkinci kaptanı bıçakladılar. Ellerinde silah olduğu için kimse bir şey yapamıyordu. Ellerinde metal çubuklar ve bıçaklar da vardı, gözleri dönmüştü."

Elektrik zabiti Cüneyt Sancaktar, yaklaşık 15 dakika gemi kalan korsanların alarm butonuna basılmasıyla paniklediğini söyledi. Sancaktar şöyle devam etti:

"Üç ayrı noktadan butonlara bastım. Geminin içinde de alarmlar çalmaya başladı. Benim  butonlara bastığımı farkettiler ve kafama bir adaptör fırlattılar.Gözlerim karardı.Birbirileriyle haberleştiler ve sürat motoruna binip kaçtılar."

Nijerya açıklarında demirli bulunan ''Özay-5'' adlı Türk bayraklı gemiye korsanların saldırısında 15 kişilik mürettebattan üçü yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...