Samatya’da Ermeni bir kadının öldürülüp, 3 kadının saldırıya uğraması, 'Ermeniler hedefte' iddialarına neden olmuştu.

Samatya’daki Surp Kevork Ermeni Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Yesayi Demir, saldırılarla ilgili ilk kez konuştu.

Tedirgin olduklarını söyleyen Yesayi Demir, “Olaylar netlik kazanmadan Ermeni toplumuna yönelik bilinçli ve kasıtlı yapılmış olaylar olarak anlatılması da toplumumuzu olumsuz etkiliyor” dedi.

İstanbul’un ilk Ermeni Patrikhanesi olan Surp Kevork Ermeni Kilisesi’ndeki yönetim kurulu toplantısı sonrası, kurul üyeleri, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’le birlikte basın toplantısı düzenledi.

Yesai Demir, “Faillerin bir anca yakalanıp adalete teslim edilmesi de toplumumuzu rahatlatacaktır. Sayın başkanımız sağ olsun bütün kayıt cihazlarını kritik noktalara koydular. Emniyet amirlerimiz her zaman söylediğim gibi inanılmaz bir titizlik gösteriyorlar. Aldığımız bilgilere göre kriminal suçtan şüpheleniyoruz” dedi.

Samatya’nın Ermeniler açısından değerli bir semt olduğunu söyleyen Yesai Demir, "Fatih Sultan Han 1453’ten 8 yıl sonra burayı Ermenilerin patrikhanesi Bursa’dayken, buraya çağırıyor. Bu gördüğünüz bölgeyi Ermeni halkına hediye ediyor" şeklinde konuştu.

"ERMENİLERE YÖNELİK DEĞİL"
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de, emniyetten aldığı bilgileri değerlendirerek, yaşanan olayların Ermenilere değil, yaşlı ve kimsesiz kadınlara yönelik hırsızlık suçu olduğunu söyledi.

Samatya’da yaşanan olayların üzücü olduğunu belirten Mustafa Demir, “Şu anda emniyetimiz bütün imkânlarını kullanarak, fail ya da failler konusunda ciddi ve titiz bir çalışma yapıldığını söyleyebiliriz. Bunun Ermeni vatandaşlara yönelik bir suç değil, masum, kimsesiz yaşlı insanlara yönelik hırsızlık amacıyla yapılan bir suç olduğunu düşünüyorum.