Saldırının detayları netleşiyor

Bingöl'de İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile beraberindekilere yönelik silahlı saldırının kiralık araçla gerçekleştirildiği öğrenildi. Kayseri'de ise olayla ilgisi olabileceği iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.10.2014 - 18:38

Saldırının detayları netleşiyor

Bingöl'de İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile beraberindekilere yönelik silahlı saldırının ve sonrasında teröristlerin etkisiz hale getirildiği çatışmayla ilgili detaylar netleşmeye başladı.

Kentteki olaylarda zarar gören esnafın durumunu yerinde görmek isteyen Emniyet Müdürü Ürker beraberindeki müdür yardımcıları Atıf Şahin ve Muharrem Ay, Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu ile koruma görevlisi polis memuru Uğur Adlı ile Yenişehir Mahallesi Selahattin Kaya Caddesi ile Yeşim sokağın kesiştiği noktada yaya olarak incelemelere başladı.

Bu sırada, kiralık olduğu belirlenen, 12 AR 900 plakalı araçtan emniyet görevlilerine doğru ateş açıldı. Araç seyir halindeyken Kaleşnikof tüfeklerle açılan ateşin sonrasında PKK/KCK terör örgütü mensupları olay yerinden uzaklaştı.

Saldırı sonrasında hemen operasyon başlatan güvenlik güçleri, içinde 5 teröristin bulunduğu aracın gidebileceği güzergahları belirledi.

Teröristlerin Genç ilçesine veya Elazığ-Muş karayoluna gidebileceği ihtimalleri üzerinde duran polis ve jandarma ekipleri bu yollarda güvenlik önlemlerini artırdı. Kentten çıkış noklarında ise yoğun önlem alındı.

"DUR" İHTARI ÜZERİNE ATEŞ AÇTILAR
Teröristlerin bulunduğu araç, Murat Nehri üzerindeki köprüyü geçtikten sonra Genç ilçesi girişinde özel harekat polislerince oluşturulan kontrol noktasında durduruldu. Araçtakilere "Araçtan in, kontrol yapılacak" anonsu yapıldı.

Bunun üzerine aracın kapısını açan teröristlerden biri yere yatarak güvenlik güçlerine ateş etmeye başladı. Bir başka terörist ise aracın içinden ateş etti. Güvenlik güçlerinin karşılık verdiği çatışmada bir terörist aracın dışında, üç terörist aracın içinde etkisiz haline getirildi.

Etkisiz hale getirilen teröristlerin Bahoz Amed kod adlı R.Ö (22), Kendal Serhat kod adlı E.E (15), A.B (46) ile kimliği belirsiz bir PKK/KCK terör örgütü mensubu tespit edildi.

İKİ SAAT İÇİNDE YAKALANDILAR
Teröristlerle 2 Kaleşnikof marka silah ve bu silahlara ait çok sayıda mermi de ele geçirildi. Saldırının ardından hemen harekete geçen güvenlik güçleri, iki saat içinde teröristleri yakalayarak etkisiz hale getirdi.

Aracın sürücüsü ise açılan ilk ateşin ardından araçtan çıkarak ormanlık alana kaçtı. Karanlıktan yararlanan sürücünün yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Sürücünün kimliği belirlenirken Ankara'dan istihbarat görevlilerinin bulunduğu uzman ekip, kente gönderildi. Çalışmalara başlayan ekibin, saldırının gerçekleştiği bölgedeki güvenlik kameraları ile MOBESE görüntülerini detaylıca incelediği öğrenildi.

Emniyet Müdürü Ürker ve beraberindekilere yönelik silahlı saldırıyla ilgili 7 kişi ise gözaltına alındı. Şüphelilerin saldırı sırasında gözcülük yaptığı veya bilgi sağladığı iddialarının üzerinde duruluyor.

Öte yandan Bingöl Valiliği, saldırıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışma sırasında olay yerinden geçmekte olan 36 EV 104 plakalı araç sürücüsünün yaralandığı kaydedildi.

4 KİŞİYE GÖZALTI
Kayseri'de ise saldırı olayıyla ilgisi olduğu şüphesiyle durdurulan bir araçtaki 4 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kent girişindeki uygulama noktasında "dur" ihtarına uymayan 06 DH 6784 plakalı otomobili, takip sonucu Kayseri-Ankara karayolunun 30. kilometresinde durdurdu.

Otomobilde bulunan ikisi kadın biri çocuk 4 kişi gözaltına alındı.

Araç, bomba imha uzmanı ve dedektör köpekle yapılan aramanın ardından İl Emniyet Müdürlüğü otoparkına çekildi.

Araç sürücüsü ile yanında bulunan iki kadın ve bir çocuğun Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker ile beraberindekilere yönelik saldırı olayıyla ilgisi olabileceği iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...