Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılara ilişkin, "Bu işin yönetimi Suriye tarafından, onun da belgeleri, bilgileri şu anda elimizde mevcut" dedi.

Erdoğan, şehirden ayrılırken Reyhanlı'daki temaslarını Anadolu Ajansı ve TRT'ye değerlendirdi.

Olayın sonrası ve öncesinde Reyhanlı üzerinde ciddi spekülasyonların, istismara yönelik çok ciddi adımların atıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu tabii Suriye'deki gelişmelerin uzantılarıydı. Buna da Türkiye'de özellikle aşırı uçlar payanda oldu, gerekli desteği verdiler. Bunu da zaten şu ana kadar istihbari bilgilerle bizler gördük. Ardından 11'inde olan hadise bunun uzantısıydı.

Biliyorsunuz bu olay, Suriye organizeli ama uzantıları ülkemizde, ülkemizdeki uzantıları bu işin aktif rolünü oynadı. Ama işin yönetimi Suriye tarafından, onun da belgeleri, bilgileri şu anda elimizde mevcut ve süreç devam ettikçe yargıda bunlar daha da netleşecek ve bunları da en kısa zamanda öyle zannediyorum ki bunlar deşifre olur, ortaya çıkar."

'İMKANLARI SEFERBER ETTİK'
"Bugün vatandaşın arasında dolaşırken, görüşürken, konuşurken onlar da bu istismarın farkındalar" diyen Erdoğan, halka açık yapılan toplantıdaki coşku ve heyecanın görüldüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Halkımızın birliğini, beraberliğini hazmedemeyen çevreler var. Şehitlerin ailelerini ziyaret ettiğimizde ve hepsinin söylediği hükümetimize, devletimize olan güvendir. Fakat yaraları var. Bunu da görmezden gelemeyiz. Devlet olarak elimizden gelen bütün imkanları seferber etmiş durumdayız. Gerek şehit ailelerine gerek yaralılarımıza bütün desteklerimizi verdik, veriyoruz, vereceğiz.

İlk etapta 7,5 trilyon gönderdik. Bundan 5'er trilyon şehit ailelerine verildi, ardından yine aynı şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın bir desteği oldu. Maliye Bakanlığının vergileri ve beyannameleri erteleme süreci söz konusu. Aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumumuzun böyle bir ertelemesi söz konusu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın verdiği destekler var. KOSGEB'in destekleri var. Bunlar esnaf ve sanatkarlara verilen desteklerledir.

'İŞİN TAKİPÇİSİYİZ'
Bu konularla esnaf ve sanatkarlarımızın ve diğer vatandaşlarımızın yanındayız, yanında olacağımızı gösterdik. Şehitlerimizle ilgili tazminatlar noktasında çok daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vasıtasıyla çıkardığımız bir yasa var, kanun var. Bu kanunun gereği de neyse aynen uygulayacağız. Hepsi olur, geçer ama bir gerçek var ki biz bu işin arkasındayız, takipçisiyiz, sonuna kadar bu işi kovalayacağız.

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların kaynaklarına şu anda nüfuz etme gayreti içindeyiz. Ona göre de bunun bedelini kendilerine ağır ödeteceğiz. Ben tekrar şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin birliğine, beraberliğine kast edenler emellerine kavuşamayacaklardır bunu da açıkça söylüyorum."

TAZİYE ZİYARETLERİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı'daki temasları sırasında kaymakamlıkta sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, görüşmesinin ardından bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Ahmet Hamdi Bozkaya'nın ailesinin evine taziye ziyaretinde bulundu. Baba Hilal Bozkaya ve ailenin yakınlarıyla görüşen Erdoğan, aileye başsağlığı dileklerini iletti.

Bu arada iki çocuk babası Ahmet Hamdi Bozkaya'nın eşinin hamile olduğu, Bozkaya Ailesi'nin Suriye vatandaşlarına evlerini açtığı, iki Suriyeli ailenin geçimini sağladığı bildirildi.

Erdoğan daha sonra saldırıda hayatını kaybeden 19 yaşındaki açık lise öğrencisi Mehmet Koray Cüneydioğlu'nun evini ziyaret etti.

Aile büyüklerince kapıda karşılanan Başbakan Erdoğan, ölen gencin babası Seraç Cüneydioğlu'na taziyelerini iletti.

Bir ay sonra askere gitmeye hazırlanan Mehmet Koray Cüneydioğlu'nun patlamanın olduğu gün açık lise sınavına girmek üzere evden ayrıldığı öğrenildi.

Erdoğan, hayatlarını kaybeden 63 yaşındaki Selim Aslan ile Fatmanur Elboz ve teyzesi Nadire Kuvvet'in ailelerine de başsağlığı ziyaretinde bulundu.

Erdoğan öncesinde ise ilçedeki ilk patlamanın meydana geldiği belediye binasının önünde bir otobüsün üzerinden vatandaşlara hitap etti. Erdoğan'ın konuşmasının hedefinde Suriye vardı.HABERE GİT