'Salih' kod adlı FETÖ'cü yarbayı Genelkurmay'daki görüntüleri yalanladı

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin çatı davası sanıklarından, 15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı Emniyet Subayı olarak görev yapan eski yarbay Eski'nin, darbe girişimi gecesi Karargah'ta oynadığı etkin rol, güvenlik kamerası kayıtlarıyla belgelendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.03.2017 - 11:19

'Salih' kod adlı FETÖ'cü yarbayı Genelkurmay'daki görüntüleri yalanladı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili 221 kişi hakkında hazırlanan çatı iddianamesindeki bazı sanıkların "darbede aktif rol almadıkları, FETÖ ile bağlantılarının bulunmadığı" yönündeki savunmaları, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki görüntülerle ve haklarında yapılan tahkikatla yalanlandı.

FETÖ'CÜ YARBAY 'SALİH' KOD ADINI KULLANDIĞINI İTİRAF ETTİ

Kendisinin FETÖ mensubu olduğunu, ‘Salih’ kod adını kullandığını kabul eden Yarbay Gökhan Eski, Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün talimatıyla saat 20.00 sıralarında Genelkurmay'daki rütbeli subaylara silah dağıttıklarını anlattı.

İddinamede, Eski'nin, "Doldur-boşalt istasyonunda nöbetçi personele, darbeye katılan personele silah verilmesi yönünde emir verdiği, itiraz üzerine "Tatbikat var lan, ne emri" diye bağırarak personeli baskı altına aldığı" yer aldı.

Helikopterle getirilen Harbiyelileri de silahlandırarak Genelkurmay'ın çevre emniyeti için görevlendirdiğini belirtti.

GÖRÜNTÜLER DARBECİLERİ YALANLADI

SİVİLLER İÇİN "VUR" EMRİ VERMİŞ

İddianamede tanık olarak ifadelerine yer verilen Recep Telci ve Barış Diril, Gökhan Eski'nin, saat 23.30'da nöbetçileri arayarak karargaha girmeye çalışan siviller için "vur" emri verdiğini söyledi.

ÖZEL KUVVETLERE KARARGAHA GİRİŞİNDE REFAKAT ETTİ

İddianamede, Eski'nin saat 21.16'da Partigöç ile karargah bahçesinde elinde G-3'le konuşurken kaydedilen görüntüleri ve otobüsle gelen 33 özel kuvvet personelini saat 21.21'de karşılayarak komuta katına çıkardığı görüntülere de yer verildi. Gece saatlerinde de ikinci bir grup olarak Genelkurmay'a gelen 19 kişilik özel kuvvetler timinin karargaha girişine yardımcı oldu.

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN ODASINA DİNLEME CİHAZI YERLEŞTİRMİŞ

Eski, ifadesinde, Yarbay Levent Türkkan'a Genelkurmay Başkanının odasını dinlerken yardım ettiğini de belirtti. Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in odasına dinleme cihazı yerleştirdiğini de kabul etti.

SİLAHLI DARBECİLERLE AYNI KAREDE

İddianamedeki görüntülerde, Genelkurmay Başkanlığı Karargah binası katında görüntülere ait hard diskleri almak üzere sistem odasına girdiği tespit edilen Eski'nin, bazı görüntülerde de Karargah içerisinde elinde silah bulunan diğer darbecilerle yer aldığı belirlendi.

"EMİR PARTİGÖÇ TARAFINDAN VERİLDİ"

Eski, darbe girişimi sırasındaki görüntü kayıtlarını içeren hard disklerin sökülmesi emrinin, suç tarihinde Personel Plan Yönetim Daire Başkanı olarak görev yapan eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç tarafından verildiğini söyledi.

"KAMERALARIN ELEKTRİK HATTINI KESTİ"

15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı Emniyet Subayı olarak görev yapan eski yarbay Gökhan Eski, ifadesinde, Karargah'ın güvenlik kamerası kayıtlarını emniyete almak için sökmek istediğini, bunun için dışarıda sivil teknisyen memur İsmail Gökbulut'u arayıp nasıl yapılacağını sorduğunu öne sürdü.

İddianamede, Eski'nin, saat 05.10'da Ahmet İlhan Ayşan ile karargahtaki 8 IP kameranın elektrik hattını da kestiği kaydedildi.

ÇALIŞMA ODASINDA 345 KİŞİLİK LİSTE

Öte yandan, iddianamede, Eski'nin, ana karargah binasındaki çalışma odasında yapılan aramada, 345 kişiye ait "tik" işareti atılmış, "eksi" ile işaretlenmiş ya da yeşil ve kırmızı renkle yuvarlak içine alınmış isim listesi bulundu.

İddianamede listede, bu kişilerin kimlik numarası, kuvvet, rütbe, görev, garnizon bilgilerinin yer aldığı ifade edilirken bazı isimlerde ise herhangi bir işaretlemenin bulunmadığı kaydedildi. İddianamede, "tik" atılmış isimler arasında eski 2. Ordu Komutanı Adem Huduti, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığında görevli eski Korgeneral Metin İyidil ile Personel Plan Yönetim Daire Başkanı olarak görev yapan eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün yer aldığı aktarıldı.

HARD DİSKLER KURTARILAMAYACAK DURUMDA

Kayıtların bir yedeğinin Genelkurmay Bilgi Sistem Dairesi'nde mevcut olduğu, iddianamedeki görüntülerin çoğunun buradan alındığı bildirildi.

Darbecilerin imha ettiği hard disklerin ise Siber Suçlar Dairesinde incelendiği ancak tankın altında ezildikten sonra yakılan bu hard disklerin önemli bölümünün kurtarılamayacak durumda olduğu tespit edildi.

Sayfa Yükleniyor...