Salinger'in sır yaşamı aralanıyor

Yakaladığı ünden rahatsız olduğu için herkeste uzakta yaşayan ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden J.D.Salinger'in mektupları ortaya çıktı.

27.01.2011 - 15:37

Salinger'in sır yaşamı aralanıyor

Amerikalı yazar J. D. Salinger'in günlük yaşamını gözler önüne seren mektuplar ortaya çıktı.


İngiliz arkadaşına yazdığı 50 mektup, toplumdan kaçarak gözlerden uzak yaşamayı tercih eden Salinger'i, sanılanın aksine hamburgercide yemek yiyen, otobüsle Niagara şelalelerine giden ve buradaki insanlarla sohbet eden, tenis maçı seyreden, sosyal yönü güçlü bir adam olarak tasvir ediyor.

Mektuplar, Türkiye'de "Gönülçelen" adıyla bilinen ve daha sonra "Çavdar Tarlasında Çocuklar" adıyla çevrilen ünlü kitabın yazarının, bahçecilikten, tiyatrodan, galerilere gitmekten hoşlanan, kilise yemeklerine katılan, sıcakkanlı bir arkadaş olduğunu ortaya koyuyor.

Bir İngiliz üniversitesine bağışlanan mektuplar ve dört kartpostal, ünlü yazarın birinci ölüm yıl dönümünde kamuoyuna açıklandı.

Mektupların, Salinger'le 1938'de henüz onlu yaşlardayken Viyana'da tanışan Londralı Donald Hartog'a yazıldığı belirtildi.

"Modern zamanların başyapıtı" olarak değerlendirilen "Gönülçelen" romanı, "ahlak dışı" ve "açık saçık" bulunduğu için ABD'nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklandı.

Söz konusu romanla ün kazanan Salinger, toplumun ilgisinden kaçmaya görmeye başlayan Salinger fotoğraf çektirmemeye ve röportaj vermemeye çalıştı.

Yazar, 1965'ten itibaren herhangi bir şey yayımlamadı ve geçen yıl 91 yaşında öldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...