Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsü’nden Avery Broderick ve meslektaşlarının yaptığı çalışmaya göre, galaksinin merkeziyle ilgili kızılötesi ve elektromanyetik dalga gözlemleri, orada bir kara delik bulunduğuna işaret etmekte.

Ekibe göre bu cisim bir kara delik olmasaydı, kızılötesi gözlemlerde, maddenin bu cisme çarpmasından doğan ısı nedeniyle, parlak görülmesi gerekirdi. Maddenin bu cisme ilerleme hızından yola çıkarak, ısının birkaç yüz Kelvin olduğunu tahmin eden bilim adamları, bir kara deliğin söz konusu olmadığı durumlarda kızılötesi gözlemlerde şimdikinden 250 kat daha parlak bir cisimle karşılaşılması gerektiğini söylüyorlar.

Colorado Üniversitesi’nden Mitchell Begelman ise kara delik adayı bu cismin yüzeyindeki belirgin radyasyona rağmen, doğrudan bir ölçüm yapılmadığı için bir olay ufku (event horizon: kara deliğin maddenin kaçmasını engelleyecek kadar güçlü çekim kuvveti yarattığı alanın dış sınırı) olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmadığını söyledi.

Begelman’ın düşüncesine göre, gözlemler, orada bir solucan deliği (wormhole: maddenin içinden geçtiği ve evrenin göremediğimiz başka bir yerde ortaya çıktığı bir alan) olduğuna da delalet ediyor olabilir.

http://www.newscientist.com/article/mg20227064.400