Samsun'da Kırım Kongo şüphesi; 2 hasta öldü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi'nde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle tedavi altına alınan 2 kişi öldü. Erzurum'da da 7 kişi tedavi altına alındı.

NTV Haber 12.05.2009 - 13:46

Samsun'da Kırım Kongo şüphesi; 2 hasta öldü

Samsun'da çiftçilik yapan İsmail Basalak, 10 gün önce tarlada kene tarafından ısırıldı. Vücudundaki keneyi kendisi çıkaran Basalak, kısa süre sonra yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Basalak, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan Fehime Özgünsu da bir hafta önce, evinin bahçesinde otururken kene tarafından ısırıldı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Fehime Özgünsu kurtarılamadı.

Samsun Sağlık İl Müdürü Mustafa Kasapoğlu ise, söz konusu 2 hastanın başta kalp olmak üzere bazı problemleri olan hastalar olduğunu belirtti.

Söz konusu hastalardan alınan örneklerin Refik Saydam Hıfzıssıha Enstitüsü'ne gönderildiğini belirten Kasapoğlu, ''İki hasta da tanı konulmadan vefat etti. Kalp rahatsızlıkları olan hastalar" dedi.

ERZURUM'DA 7 KİŞİ TEDAVİ ALTINDA
Öte yandan, Erzurum'un Şenkaya ve Olur ilçeleri ile Artvin'in Yusufeli ilçesinde kene ısırması sonucu fenalaşan 3'ü kadın 7 kişi Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu.

Tedavi altına alınan hastalardan 1'inin durumunun ağır olduğu belirtilirken, diğerlerinin sağlık durumunun ise iyi olduğu açıklandı.

Geçen yıl kene ısırması sonucu 63 kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...