Samsun'da sivrisinekler hastanelik etti

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yağışlar ve sellerin ardından sivrisineklerin sayısı arttı. Bölgede tarım işçileri sivrisinek yüzünden çalışamazken alerji sorunu yaşayanlar hastaneye sevkedildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.08.2012 - 13:54

Samsun'un Çarşamba ilçesinde çok sayıda vatandaş sivrisinek ısırığı nedeni ile hastaneye başvurdu.

Bölgede yaşanan sağanak yağışlar ve sellerden sonra sivrisineklerin sayısındaki artış dikkat çekmeye başladı.

Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar sivrisinekler nedeni zor anlar yaşarken, fındık bahçelerinde çalışanların sivrisinekler yüzünden çalışmakta zorluk çektikleri görüldü.

Kızılot Köyü Aile Hekimi Bahri Oral, bugüne kadar çok sayıda kişinin sivrisinek ısırığı nedeni ile kendisine başvurduğunu söyledi.

Bazı kişilerde sivrisinek ısırıklarının alerjik reaksiyona yol açtığını belirten Oral, ''Sivrisinek ısırığına bağlı alerji sorunu yaşan 30 hastamı Çarşamba Devlet Hastanesi'ne sevk ettim. Burada sivrisineklerde gözle görülür bir artış var. Sivrisineklere bağlı hasta şikayetlerinde ise geçen yıllara oranla ise dikkat çekici bir artış var'' dedi.

Uluköy muhtarı Nazım Turgut ise özellikle çocuklar ve yaşlılarımız sivrisinek ısırıklarından hasta olduklarını belirtti.

''Evlerimizde, bahçelerimizde oturamayacak hale geldik'' diyen Turgut, şöyle devam etti:

''Kendi imkanlarımız ile yaptığımız ilaçlamalar yeterli olmuyor. İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile de görüştük, kullanılabilecek ilaçların zehir oranları yüksek olduğu için hiç kimse sorumluluk almıyor. Bilinçsiz ilaçlama yapmak istemiyoruz. Tüm köyler aynı durumda.''

Köy sakinlerinden 52 yaşındaki Recep Macit ise, sivrisineklerin aşırı artışından dolayı fındık işçilerinin de çalışmakta zorlandıklarını söyledi.

İşçilerin normalden daha erken saate işlerini bırakmak zorunda kaldıklarını anlatan Macit, bazı fındık üreticilerinin ise işçi bulmakta dahi zorlandığını ifade etti.

Macit, komşu köylerde de durumun aynı olduğunu ve hayatında ilk kez bu kadar fazla sivrisinek gördüğünü dile getirdi.

Bir başka köy sakini Samet Sağlam ise, 4 ve 2 yaşındaki çocuklarının sivrisinek ısırması sonucu rahatsızlandıklarını ve tedavi gördüklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...