Samsung, Almanya’da eylül ayında mahkeme kararıyla satışları yasaklanan tablet bilgisayarının tasarımını yeniledi. Apple’ın Galaxy Tab 10.1’in iPad tabletin AB onaylı tasarımına çok fazla benzediği iddiasıyla yaptığı şikayet yerinde bulunmuş ve tabletin satışı yasaklanmıştı.

BTnet'in aktardığına göre, Samsung son açıklamasında Galaxy Tab 10.1N’i revize ettiğini, bunun gelecek ay satışa çıkacağını bildirdi. Şirket bu kapsamda metal çerçeve tasarımını değiştirdi ve cihazın hoparlörlerini kaldırdı.

Uzmanlara göre Apple, yeni cihazın varolan mahkeme kararına karşı olduğu iddiasıyla yeni bir yasaklama kararını hedefleyebilir. Ama şirket yetkilileri, bu konuda şimdilik bir açıklama yapmamayı tercih ediyor.

Patent danışmanı Florian Mueller’e göre, Samsung’un yeni bir yasaklama kararını bertaraf etmek için yeterince adım attığını söylemek zor. Çünkü en temelinde tasarım haklarının sınırını çizmek zor. Galaxy Tab 10.1N’in hala yuvarlak köşeleri olduğunu belirten Mueller, “Ama Apple’ın da bu özellikle ilgili fikri hakkı yok. Burada korunan şey; bir dizi karakteristik özellik ve bunun yarattığı bütünsel etki” dedi.

Apple ve Samsung arasındaki patent çatışmaları ABD, Japonya, İtalya, Güney Kore ve Avustralya’ya kadar yayıldı. Samsung’u dokunmatik ekran ve hareket duyarlılığı konularında fikri haklarını ihlal etmekle suçlayan Apple’a karşı Samsung da, Apple’ın 3G kablosuz teknolojilerini lisanslamakta başarısız olmakla suçlamıştı.

İki teknoloji şirketi bugün Paris’te mahkemede de karşı karşıya. Bu sefer hakim, Samsung’un iPhone 4S’in Fransa’da satışını engelleme talebini karara bağlayacak.