Samsung özür diledi

Güney Koreli elektronik üreticisi Samsung, Ocak ayında fabrikalarından birinde yaşanan ve bir işçinin ölümüne neden olan asit sızıntısı nedeniyle özür diledi.

05.03.2013 - 09:10

Samsung özür diledi

Samsung, başkent Seul’un güneyine kalan Hwaseong kentindeki yarı iletken üretim fabrikasında yaşanan kaza nedeniyle zor günler yaşıyor. 28 Ocak günü 132 galonluk hidroflorik asit bulunn tankta yaşanan sızıntı sonucunda, bir işçi hayatını kaybetmiş, dört işçi de yaralanmıştı.

Akciğerleri yakan ve sinir sistemini de etkileyen asidin sızması sonucu yaşanan ölümün ardından, Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Oh-Hyun, basına yaptığı açıklamada kamudan özür dileyerek ‘fabrikalarının beş yıl boyunca denetimden geçireleceğini’ belirtti.

Güney Kore hükümetinden 1998 yılında ‘çevreye zarar verici faaliyetlerde bulunmadıkları’ yönünde gerekli sertfikaları alan Samsung, hükümet denetimlerine tabi tutulmuyordu. Ancak şirketin 900 bin dolar para cezasına çarptırıldığı kazanın ardından sertifikanın geri alınması gündeme geldi.

Samsung, asit sızıntısının çevreye zarar vermediğini ve fabrika içinde yaşandığını belirtmiş, ancak polis soruşturması sızıntının fabrika dışına ulaştığını tespit etmişti. Polis, üçü Samsung yetkilisi olmak üzere yedi kişiyi de gözaltına aldı. Yonhap haber ajansı, soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...