Samsung tıbba da el atıyor

Ürünleri hafıza çiplerinden televizyonlara kadar uzanan Samsung Electronics Co., General Electric Co. ve Siemens AG’ye tıbbi ürün satışında rakip olabilmek için X- Ray ve MRI üreticisi şirketler satın almak istiyor.

Haberler 19.07.2011 - 11:58

Samsung tıbba da el atıyor

Büyüyebilmek için kendine yeni marketler arayan Samsung, tıp dünyasında da başarı kovalayacak. Samsung Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jo Jae Moon, Seul’de yapılan bir röportajda 2020’ye kadar şirketin tıbbi ekipman yapan şirketlere yapılacak yatırımın 1.1 milyar dolar olarak planlandığını söyledi.

Başkan Lee Kun Hee de bu planı yıllık geliri 9 milyar dolar olabilecek bir projeye çevirmeye çalışacaklarını söyledi. Bu geliri özellikle Japonya, Avrupa ve ABD’de rekor talebe ulaşmış sağlık hizmetlerinden beklediklerini açıkladı.

Analist Bae Ki Dal ise bu planı doğru bulacak rakamları Samsung’un önüne çıkartıyor ve ‘Pahalı tıbbi ürünlere talebin artmaya devam edecek’ diyor.

‘Listemizde bir sürü şirket var ve hepsiyle iletişim içindeyiz’ diyen Jo, Samsung’un genellikle denizaşırı, küçük şirketleri almayı tercih ettiğini dile getirdi. Hedeflerininde ultrason, röntgen ve emar ürünlerinde dünya birincisi olmak olduğunu söyleyen Jo, bunun için şirketler ile buluşmaya ve anlaşmaya devam edileceğini açıkladı.

5 senedir çok düşük büyüme oranlarına sahip Samsung’un, insanların ortalama yaşının yükseldiği bir zamanda bu markete girmek istemesi büyüme için en iyi çare olarak görülüyor. Ancak markette dominant güç olan General Electric grubu geçen sene bu markette 16.9 milyar dolar kazandı. Yani Samsung'un işi kolay değil...

Bunların dışında Samsung tıbbi ürün araştırma ve geliştirme üzerine çalışan Medison'la işin bu yönüne de artık ağırlık veriyor. 2009’da 10 kişinin işe alındığı şirkette bu sene 200’den fazla kişi çalışıyor.

Medison 1985’te kurulmuş ancak aşırı büyümeden dolayı 2002’de batmıştır ve 2006’da Consus grubu tarafından satın alınmıştı. 2010’dan itibaren de Samsung’a satılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...