Samsung, bir süredir söylenti olarak haberleri verilen Android'li cep telefonunu hazırladığını doğruladı. Firma, Google'ın dokunmatik ekranlı arayüzü ile oldukça büyük ilgi toplayan Android işletim sistemini kullanan ilk ürünlerini bu yıl içinde pazara sürecek.

Tasarım olarak, Samsung'un Omnia ve Instinct modellerine benzeyeceği ifade edilen üç yeni telefon modelinden biri Haziran ayında, diğer iki model ise yılın ikinci yarısında pazara sürülecek.

Samsung'un küresel ürün strateji birimi başkan yardımcısı Dr. Won-Pyo Hong tarafından CITA Wireless ticaret fuarında yapılan açıklamaya göre, ilk model Haziran ayında Avrupa'da pazara sürülecek. Yılın ikinci yarısında ABD'de piyasaya sürülecek diğer iki ürün ise, Sprint ve T-Mobile için üretilecek.

Google'ın işletim sistemini kullanan ilk telefon, T-Mobile G1, HTC tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde satılmak üzere üretilmişti. Oldukça ilgi gören ürünün ardından Vodafone, dünya çapında satmak üzere "Magic" adını verdiği Android telefonu hazırladığını duyurmuştu.

Samsung dışında, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamaya göre, Motorola'nın da Google Android ile çalışan cep telefonu üretme planları olduğu biliniyor.