Samsung'un dizüstü atağı sürüyor

Farklı ebatta üç modeli tanıtılan R serisi dizüstü bilgisayarlar hem parıltılı ve sağlam kasaları hem de performanslı donanımıyla iddialı.

24.02.2010 - 17:25

Samsung'un dizüstü atağı sürüyor

Taşınabilir bilgisayar sektöründe de son birkaç yıldır ciddi atağa kalkan Samsung, tasarıma da en az donanım kadar önem verdiği yeni R780, R580 ve R480 modellerini tanıttı.

Güzel olduğu kadar hızlı da olan yeni makinelerde Intel® Core i5 işlemci bulunuyor. Yani HD bir video işlerken, dijital müzik yazılımı kullanırken, fotoğrafları düzenlerken ya da PC oyunu oynarken R780, R580 ve R480'nin hiç zorlanmayacağını söyleyebiliriz. Dahası, firma tanıtım bülteninde bu görevlerin birkaçını aynı anda başarıyla yerine getirdiği de belirtiliyor.

Yeni modellerin tümü Samsung’un Touch of Color kristal tasarımı, LED aydınlatmalı touchpad, özel tasarımlı klavye ve R780 ve R580’de mevcut olan sayısal tuş takımı hoşumuza giden özelliklerden. Özel kaplamalı 'tasarım' ürünlerin çoğunda atlanan parmak izi tutma meselesine de bu seride dikkat edilmiş. Kasalar oldukça dayanıklı görünüyor ve yüzey parmak izi gibi lekeleri tutmuyor.

Makinelerdeki HD LED ekranlar, R780'de 17.3 inç, R580'de 15.6 inç, R480'de de 14.0 inç olarak sıralanıyor. Elbette hepsi 16:9 oranına sahip ve canlı renklerle en keyifli film izleme, oyun oynama deneyimi için tasarlanmış. NVIDIA GeForce GT 330M grafik kartı görevini başarıyla yerine getiriyor.

Serinin diğer özellikleri arasında şunlar da var: Taşınabilir cihazların laptop kapalıyken dahi şarj edilebilmesini sağlayan 'uykuda şarj USB portu', bilgisayarın evdeki ya da ofisteki PC’lere güvenli bağlantıyı tek tıkla mümkün kılan AnyPC uzaktan erişim uygulaması, R580 ve R480’de çalınma halinde cihazı izlemeyi, değerli verileri şifreleyip yönetmeyi ve silmeyi sağlayan Phoenix FailSafe yazılımı sayılabilir.

Yeni R serisi bilgisayarların Mayıs ayında Türkiye'de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Yeni R serisi bilgisayarların Mayıs ayında Türkiye'de piyasaya sürülmesi planlanıyor.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...