Samsun hiç yağmur yağmasa bile su sıkıntısı çekmeyecek

Samsun'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Çakmak Barajı'nda, su seviyesi bir yılda 15 milyon metreküpten 50 milyon metreküpe yükseldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bu durum Samsun için şu anlama geliyor, 2021 yılında hiç yağmur yağmasa da su sıkıntısı yaşamayacağız" dedi.

Haberler - İHA 25.04.2021 - 09:41 | Son Güncelleme : 25.04.2021 - 10:04

Samsun hiç yağmur yağmasa bile su sıkıntısı çekmeyecek

’un içme suyunu karşılayan Çakmak Barajı’nda doluluk oranı, son aylarda yağan yağışlarla birlikte 50 milyon metreküpe ulaştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bu durum için şu anlama geliyor: 2021 yılında hiç yağmur yağmasa da su sıkıntısı yaşamayacağız" ifadelerini kullandı.

2020 yılında genelinde yaşanan kuraklık ’u da derinden etkiledi. Özellikle önemli sulak alanları kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Çarşamba ilçesinde bulunan ve Samsun şehir merkezinin içme suyunu karşılayan Çakmak Barajı’nda su seviyesi 15 milyon metreküpe kadar düştü. Bu yıl etkili olan kar ve yağmur yağışları sonrası barajdaki doluluk oranı 50 milyon metreküpe ulaştı. Barajdaki sevindiren tablo drone ile havadan görüntülendi.

"HİÇ YAĞMUR YAĞMASA BİLE…”

Yağan yağışlar sonucunda barajlardaki doluluk oranlarını arttığını söyleyen Başkan Demir, "Samsun özellikle 2020 yılının ikinci yarısı tamamen kurak geçmişti. 2021 yılına girerken Ocak, Şubat aylarında 15 milyon metreküpe kadar su hacmimiz düşmüştü. Son bir buçuk 2 ayda aldığımız kar yağışları ve yağmur yağışları sonucu şu anda barajdaki su miktarı 50 milyon metreküpe ulaşmış bulunuyor. Bu da Samsun için şu anlama geliyor: 2021 yılında hiç yağmur yağmasa da su sıkıntısı yaşamayacağız. Bunu da halkımıza müjdeliyorum" diye konuştu.

"SUYUMUZU BOŞA HARCAMAYALIM, DÜNYAMIZI KURTARALIM" | ÇEVRE MÜFETTİŞİ

Sayfa Yükleniyor...