Sanal çocuk Milo merhaba dedi

Microsoft, karşısındakini tanıyıp onunla konuşan, sorulara cevap veren 'sanal insan' Milo'yu tanıttı.

15.07.2010 - 16:27

Sanal çocuk Milo merhaba dedi

Proje geliştirme aşamasındayken 2009’da düzenlenen E3 oyun fuarında gösterilen Milo isimli sanal çocuk, resmiyet kazandı.


Microsoft’un Xbox oyun platformu için geliştirdiği Milo, Kinect hareket ve mimik algılayıcı kontrol sistemiyle birlikte çalışıyor. Milo, karşısındaki kullanıcının hareket ve mimiklerini “anlayıp” ona göre tepki ve cevap veriyor, karşısındakiyle konuşuyor.

Milo’nun yapay zeka yazılımlarının başarılı bir örneği olduğunu söyleyen geliştiricisi Peter Molyneux :”Size eğlence alanındaki bir devrimi tanıtmak istiyorum” dedi.

“Filmler, televizyon hatta hologramlı kitaplar, hepsi çöp benim için. Çünkü hiçbirisi beni gerçek anlamda hikayeye dahil etmiyor.” diyen Molyneux; “Ben; canlı, gözlerimin içine bakan ve gerçek olduğunu hissettiren bir karakter yaratmak istedim” diye konuştu.

Hazırlanan demo videosunda Milo bir asistanla iletişim halinde. Ekranın önüne gelen asistan Milo’nun taşların üzerinde nasıl sektiğini öğreniyor, onunla çevreyi geziyor ve onunla ailesinden işittiği azar hakkında konuşuyor.

Molyneux: “Milo’nun zihnini sürekli değiştiriyoruz. Artık iki kişinin Milo'su ayrı Milolar olabilir. Yaptığınız bazı şeyler Milo’nun hayatını değiştirebilir.”

Molyneux sistemin psikolojik teknikleri kullanarak Milo’nun da normal bir insanın hissettiği gibi hissetmesini, normal bir insanın tepkilerini vermesini sağladığını da sözlerine ekledi.

“45 dakikadan sonra Milo sizi tanıyor. Bu ekranın karşısında oturuyorsanız mükemmel bir deneyim yaşayacağınızı garanti edebilirim.”

Bunun sadece bir deneme olduğunu ve Microsoft’un Milo’yu piyasaya sürme planı olmadığını söyleyen yapımcı, “Ancak bu oyunun ileriki bölümleri de yapılıyor. Bunlar milyonlarca insan tarafından kullanılabilecek şekilde tasarlandı, bir gün Milo ticari bir yapım olarak piyasaya sürülebilir” diyor ve ekliyor: “Milyonlarca kişiyle konuştukça, Milo daha da akıllı olacak”.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...