Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformlarından sahibinden.com’un 2011 yılı alışveriş verileri, Türk tüketicisinin online alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyuyor.

1 Ocak - 31 Aralık 2011 tarihleri arasında sitenin ‘alışveriş’ ana kategorisinde yer alan milyonlarca ilan arasında yapılan değerlendirmede, kadınlar en çok ‘giyim ve aksesuar’ kategorisinden alışveriş yaparken, erkekler en çok bilgisayar satın aldı.

KADINLARIN 2 KATI VAKİT HARCIYORLAR
Erkekler bir alışveriş için ortalama 75 TL harcarken, kadınlar ise 60 TL harcadı. Kadınların alışveriş için harcadığı süre ayda 1 saat 26 dakika olurken, erkeklerde bu süre 3 saat 4 dakika oldu.

Kadın kullanıcılar, giyim ve aksesuardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, ev ve dekorasyon kategorilerinden alışveriş yaptı. Erkek kullanıcılar ise bilgisayardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, fotoğraf makinesi ve oyun konsolu kategorilerinden alışveriş yaptı.

MASAÜSTÜ BİLGİSAYARIN YERİNİ DİZÜSTÜ ALDI
Veriler, kullanıcıların bilgisayar tercihlerinin de değiştiğini ortaya koyuyor. 2011'de masaüstü bilgisayar satışı yüzde 13 artarken, dizüstü bilgisayar satışı yüzde 34 oranında arttı.

Dizüstü bilgisayarlarda en çok HP tercih edilirken, HP’yi Acer ve Toshiba takip etti. Yine aynı dönemde, netbook satışlarının da yüzde 95 oranında arttığı görüldü.

TEKNOLOJİ ALIŞVERİŞİNİN GÖZDESİ TELEFON
Kullanıcıların teknoloji alışverişinde en büyük gözdesi ise cep telefonu oldu. 2011 yılında yüzde 56 artan cep telefonu satışında en çok tercih edilen marka, Nokia oldu. Nokia’yı Apple, Samsung ve BlackBerry izledi.

Kullanıcı sayısı büyük bir hızla artan DSLR makinelerde yıllardır süregelen Nikon - Canon rekabeti verilere de yansıdı. 2011 yılında en çok Nikon satılırken, ezeli rakibi Canon onu takip etti. En çok satılan diğer markalar ise Sony ve Pentax oldu.

GÜNDE 10 GİTAR SATILDI
Verilerde internetten alışveriş yapan kullanıcıların müziğe olan tutkusu da dikkat çekti. Günde 10 adet gitarın satıldığı sitede en çok elektrogitar ve basgitar alıcı buldu.