Sanatçı dostları Gazanfer Özcan’ı anlattı

Vefat eden tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan’ı, sanatçı dostları anlattı.

Haberler 18.02.2009 - 17:30

Sanatçı dostları Gazanfer Özcan’ı anlattı

Ünlü tiyatrocu Erol Günaydın, yaptığı açıklamada, Özcan’ın vefatı dolayısıyla çok üzgün olduğunu belirterek, “Gazanfer, ‘perde’ diyerek perdesini kapattı. Birkaç kişi kaldık. Bizler de ‘perde’ deyip kapatacağız perdelerimizi” dedi.

Nejat Uygur ve Münir Özkul’un sağlığının da kendisininki gibi iyi olmadığını ifade eden Günaydın, şöyle devam etti:

“İşte bu hallere geldik. Bir çağ bitiyor, başka bir çağ başlıyor. Gelip gidiyoruz işte. Gazanfer’i çok severdim, çok üzgünüm. Çok iyi bir dostumdu, çok büyük bir ustaydı. Böyle adamlar bir daha kolay kolay gelmez. Ancak oynadığı filmler ve dizilerde seyredeceğiz. Bundan sonra hayal perdelerinde seyredeceğiz onları.”

Tiyatro sanatçısı Tarık Papuççuoğlu da tiyatroda disiplini Gazanfer Özcan’dan öğrendiğini kaydederek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Şimdi onu tanıyanların hepsinin vurguladığı; Gazanfer abinin önemli bir tiyatro duayeni olduğu, hayatını ailesiyle tiyatroya adadığı. Bunların hepsi doğru şeyler. Söyleyeceğim tek şey, tiyatronun bir disiplin işi olduğu. Komedi tarzını benimsemiş bir tiyatro grubunun ne kadar disiplinli hareket etmesi gerektiğini bize öğreten ustamızdı.”

Tiyatro oynarken olması gereken disiplini Gazanfer Özcan’dan öğrendiğini anlatan Papuççuoğlu, “Onun duruşu, Türk tiyatrosuna katkıları bana bunu öğretti. Benim bu anlamda ustam oldu. Ömrümü, yaşama biçimimi tiyatroya vakfetmiş bir insan olarak, çok önemli bir ustamı, ağabeyimi kaybettim. Huzur içinde yatsın” diye konuştu.

“SEYİRCİYE ÇOK BÜYÜK SAYGISI VARDI”
Sanatçı Şemsi İnkaya da Gazanfer Özcan ile 1975-1976 yıllarında “Yağmurdan Kaçarken” ve “Karımın Nişanlısı” adlı oyunlarda birlikte rol aldıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

“Gazanfer abiyle ne zaman karşılaşsak, ‘seninle bir daha beraber çalışamadık Şemsi’ derdi bana. ‘Hocam inşallah bir gün çalışırız’ derdim. Haberi duyunca, birden bire hepsi film şeridi gibi gözümün önünden geçti. O ustanın seyirciye büyük bir saygısı vardı. Kadrosuna, seyirciye saygısı olmayan oyuncuyu kabul etmezdi. Çok doğru bir prensipti bu. Biz ondan çok şey öğrendik. Türk tiyatrosunun müthiş ustalarından biri daha gitti. Peş peşe gidiyorlar. Böyle duyduğu zaman insanın içi gidiyor, cız ediyor. Bu usta da bize cız etti ve gitti.”

Tiyatro sanatçısı Sümer Tilmaç, ilk profesyonel olduğu dönemde Gazanfer Özcan’ın tiyatrosunda 10 yıl çalıştığını ifade ederek, “Benim ustam sayılır. Yıllarca komedi dalında tiyatro yapmış, gerçek anlamda bir tiyatro sanatçısıydı. Çok üzgünüm. Büyük bir ustayı kaybettik. Başımız sağ olsun” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...