Daha çok son yıllarda oynadığı televizyon dizileriyle tanınan usta oyuncu Savaş Dinçel, 68 yıl önce bugün doğdu.

İstanbul'da doğan Savaş Dinçel, tiyatro eğitimine İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde başladı. Tiyatro eğitiminin yanı sıra amatör olarak karikatür çizmeye de başlayan Dinçel, tiyatrocu olarak ilk kez İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahne aldı.

1980 askeri darbesi sonucu sıkıyönetim ilanı ile İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan uzaklaştırılan Dinçel, bir süre Günaydın gazetesinde karikatüristlik yaptı. Burada 'Tonton' adlı karikatür bantlarını hazırlayan oyuncu, bir süre sonra iki tane karikatür sergisi açtı. "Çizgilerle Nazım Hikmet" adlı çizgi roman bir kitap hazırladı.

Ziya Öztan'ın yönetmenliğini üstlendiği Kurtuluş ve Cumhuriyet filmlerinde İsmet İnönü'yü canlandıran usta oyuncu, kuruluşundan itibaren MSM - Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Yaprak Dökümü, Pazartesi Perşembe, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Godot'u Beklerken gibi birçok oyunda oynayan ve Uçurtmanın Kuyruğu, Küçük Prens'in yönetmenliğini üstlenen Dinçel, televizyon yapımı 'Ekmek Teknesi'ndeki Nusrettin rolüyle televizyondaki en bilinen işine imza attı.

Ağır Roman, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar gibi başarılı filmlerde de çok iyi performanslar sergileyen Dinçel, Sessiz Gemiler dizisinin çekimi sırasında rahatsızlanarak ciddi bir operasyon geçirdi ve daha sonra, 20 Aralık 2007'de İstanbul'daki evinde iç kanama geçirdi ve aynı gün hayatını kaybetti.