Sandığa gitmediler

Ağrı, Bitlis, Diyarbakır,  Nevşehir ve Ardahan'da seçim protestosu vardı...

Haberler 12.06.2011 - 12:12

Sandığa gitmediler

Ağrı'nın Eleşkit ilçesine bağlı Hürriyet ve Arifbey Köyleri ise sandığı proteste etti. Köylerine köprü yapılması için 1972 yılında etüd çalışması yapıldığını, ancak bugüne kadar bir kazma bile vurulmadığını belirten Arifbey Köyü Muhtarı Ercan Yıldız, seslerini duyurmak için Hürriyet köylü ile birlikte sandığa gitmeme kararı aldıklarını söyledi.


Artık kandırılan seçmen olmak istemediklerini vurgulayan Muhtar Ercan Yıldız şöyle konuştu:

"Şeyran Deresi, köyümüze 500 metre uzaklıkta olan Erzurum- Ağrı karayoluna bağlantımızı kesiyor. Dereye bir köprü yapılsa Ağrı ya da Eleşkirt ilçesine 16 kilometre uzaklıktayız. Ama tek şeritlik, 30 metrelik bir köprüyü bize çok gördükleri için altarnatif yoldan 35 kilometre yol katedip gidebiliyoruz. Bu nedenle Arifbey ve Hürriyet köyleri olarak sandığı protesto etme kararı aldık. İki köyde yaklaşık 400 seçmen var. Seçimler öncesi Cumhurbaşkanı, Başbakan ve milletvekilleri olmak üzere birçok yere köyümüzün durumunu anlatan mektup yazdık. Bir arpa boyu yol alamadık. Sesimizi duyurmak için sandığı protesto ediyoruz."

BİTLİS'TE BİR KÖY SANDIĞA GİTMEDİ
Bitlis merkeze bağlı Arıdağ köyünde yaşayan 506 seçmen, yaşadıkları ekonomik sıkıntıları ve köyün tek geçim kaynağı olan tütün ekiminin durdurulmasını gerekçe göstererek sandığa gitmedi.  

Arıdağ köyü eski muhtarı Muhittin Aktaş, köylülerin ortak bir karar alarak oy kullanmadığını söyledi.        

Köylülerle, oy kullanmama konusunda ortak karar aldıklarını belirten eski muhtar Muhittin Aktaş, seçimi protesto ettiklerini ifade etti. Aktaş şöyle konuştu:        

''Önce ilimizin tek fabrikası olan Tekel Sigara Fabrikası kapatıldı. Bizim köyde yaşayan vatandaşın tek geçim kaynağı tütündü. Tütün ekimi de yasaklanınca ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşadık. Geçimimizi sağlayamadık. Bu konuyu seçimden önce köyümüze gelen milletvekillerimize defalarca anlattık. Ancak bize alternatif bir çözüm bulamadılar. Geçimimizi yapamıyoruz. Biz de seçim zamanı gelince protesto ederek cevabımızı verdik.''        

Köylülerden Rıza Aktaş, köyde hiç kimsenin sandığa gitmediğini ifade etti.       

Aktaş, ''Köylümüz çok perişan durumdaydı. Köyümüzdeki 506 seçmenden hiçbiri sandığa gitmedi. Köye gelen seçim kurulu görevlileri de az önce köyden ayrıldı'' diye konuştu.

DİYARBAKIR'DA BİR KÖY SANDIK BAŞINA GİTMEDİ
Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Karaçevre köyünde yaşayan vatandaşlar, yol ve sağlık ocağı yapılmadığı gerekçesiyle sandık başına gitmedi.        

Karaçevre köyü muhtarı Mehmet Deniz, 225 haneli köylerine yol ve sağlık ocağı yapılmadığını söyledi.        

Deniz, her seçim döneminde kendilerine vaat edilen hizmetlerin seçimden sonra unutulduğunu ileri sürerek, bugüne kadar kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirtti.       

Yol yapılmadığından dolayı köylerine ambulansın gelemediğini, bazı hamile kadınların yolda doğum yaptığını anlatan Deniz, ''Köyümüzde sağlık ocağı ve yol olmadığı gibi haşereye karşı ilaçlama bile yapılmıyor. Rüzgar esmediği geceler haşereden uyuyamıyoruz. Halimizi seçimden sonra kimse sormuyor. Yok sayılıyorsak seçime de gitmiyoruz. Köyde 7'den 70'e herkes aynı düşüncede. Bu nedenle köy halkı olarak seçimde oy kullanmama kararı aldık. 648 seçmenin bulunduğu köyümüzde sandık görevlileri dışında kimse oy kullanmadı. Belki bu şekilde sesimizi duyurabiliriz'' dedi.

NEVŞEHİR'DE BİR KÖYDE SEÇİM BOYKOT EDİLDİ
Nevşehir'in Kozaklı ilçesine bağlı Doyduk köyünde seçmenler, sandığa gitmemeyi tercih etti. 137 seçmenin bulunduğu köyde 3'ü sandık görevlisi toplam 5 kişi oy kullandı.

Doyduk köyü Muhtarı Hacı Mehmet Güngör, yaptığı açıklamada, seçimden önce köylülerle toplantı yaptıklarını, genel seçimlerde hiçbir partiye oy vermeyerek seçimi boykot etme kararı aldıklarını söyledi.

1966 yılından bu yana köye yapılması planlanan Doyduk Barajı'nın bugüne kadar ancak yüzde 10'unun tamamlandığını ve köye hizmet gelmediğini ileri süren Güngör, "Biz burada sadece AK Parti hükümetini değil, bugüne kadarki süreçte barajımızı tamamlamayan diğer partileri de boykot ediyoruz. Amacımız siyasi değil, sadece köyümüze hizmet getirebilmektir'' dedi. 

ARDAHAN'DA BİR KÖYDE SEÇİM PROTESTO EDİLDİ
Ardahan'ın Göle İlçesi Uğurtaşı köyündeki seçmenlerin büyük bir kısmı, ''orman deposunun kaldırıldığı'' gerekçesiyle sandığa gitmedi.

214 seçmeni olan köyde, 24. dönem milletvekili seçimi için sadece 10 kişi sandığa gitti. Diğer seçmenler ise deponun kaldırılmasını protesto için sandığa gitmediklerini ifade ettiler.

Sayfa Yükleniyor...