Şandır: Sorumlu AKP, tahrikçi Erdoğan

MHP Grup Başkanvekili Şandır, TBMM Genel Kurulunda dün yaşanan kavganın sorumlusunun AK Parti Grubu olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 03.02.2010 - 16:20

Şandır: Sorumlu AKP, tahrikçi Erdoğan

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Parlamentodaki basın toplantısında, dün TBMM'de Türk milletine yakışmayan, üzüntü verici olaylar yaşandığını, bu olayların sorumlusunun AK Parti Grubu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ olduğunu ileri sürdü.

Dün Genel Kurul çalışmalarında verilen arada, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun odasına geçtiğini, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da ''Hışımla ve yüksek bir ses tonuyla'' odaya girdiğini anlatan Şandır, şunları söyledi:

''Güldal Mumcu'nun odasında, 'Sen nasıl yönetiyorsun? Sarhoşa nasıl müsaade ediyorsun?' diye sözlü saldırıda bulunmuştur. O sözünü bitirmeden, Grup Başkanvekili Sayın Mustafa Elitaş bu defa Başkan'ın üzerine yürümüş. Katip Üye Murat Özkan, bir fiili saldırıyı engellemiş. Kendisi de Murat Özkan'a hakaretlerde bulunmuştur. Biz MHP Grubu olarak Sayın Başkan'ın verdiği 5 dakikalık aranın bitmesinin ardından yeniden çalışmalara başlanacağını beklerken yarım saat gecikme oldu.

Bunun üzerine Başkan'ın odasına geçtik ve baktık ki bir hakaret yaşanmış ve Meclis Başkanvekili oturuma devam edemeyeceğini, hakarete uğradığını çok net ve sıkıntılı şekilde söylüyor. Biz bunu, yürütmenin yasamaya müdahalesi olarak değerlendirdik ve Meclisin onurunu korumak için tepki koyduk. Ama araya giren Hükümet üyelerinin özür dilemesiyle çalışmalar yeniden başladı. Söz sırası Sayın Bozdağ'a geldiğinde aynı tahrikler, aynı itham ve hakaret edici üslupla grubumuza yönelik ağır laflar söyledi. Adeta Meclis çalışmalarını sabote edebilmek, MHP grubunu tahrik edebilmek için söylenebilecek her şeyi söyledi. Biz de tabi ki itiraz edecektik. Sonra olay cereyan etti.

Sayın Başbakan, söz istedi ve kullandığı kelimeler tamamen hakaretti. TCK'nın ilgili maddelerine göre tamamen suç teşkil eden kelimelerle Sayın Osman Durmuş ve grubumuza hakaret etti. Bir Başbakan'a yakışmaz, sağlıklı bir ruh halinin eseri olmayan kelimelerle Genel Kurulu, özellikle de kendi grubunu, MHP'nin üzerine saldırttı. Dünkü saldırının sorumlusu AKP Grubudur, tahrikçisi Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır. AKP'li 100'den fazla milletvekili, MHP Grubuna saldırdı. MHP'li hiç bir milletvekili AKP grubuna dönük herhangi bir saldırıda bulunmamıştır.''

Şandır, dün yaşanan olaylardan dolayı, AK Parti Grubunu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı ve Başbakan Erdoğan'ı, MHP'den, TBMM'den ve Türk milletinden özür dilemeye davet ettiklerini söyledi.

VURAL :BÖYLE BİR DEVLET YÖNETİMİ OLAMAZ
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da ''zorbalığın millet iradesine kadar uzandığını'' iddia ederek, Meclis Başkanvekili'nin odasına kadar ''saldırıldığını'' öne sürdü. Böyle bir devlet yönetimi anlayışı olamayacağını belirten Vural, ''Başbakan, Meclis Başkanı'na, 'Sen mi susturacaksın ben mi susturayım' derse, Başbakan Yardımcısı da oda basar'' dedi.

Vural, Başbakan Erdoğan'ın, kendisine bazı partililerin ''peygamber'' dediğine yönelik iddialara karşılık, ''Benim partimde bu yakıştırmayı yapan barınamaz'' dediğini ifade etti. Oktay Vural, Başbakan Erdoğan'a, ''2. peygamber'' benzetmesi yapan eski AK Parti İl Başkanının daha sonra Başbakan Erdoğan tarafından taltif edildiğini ve il genel meclis adayı yapıldığını öne sürdü.

Vural, daha sonra basın mensuplarına, söz konusu il başkanına ait olduğunu belirttiği, Başbakan Erdoğan için ''2. peygamber'' benzetmesi yapılan ses kaydını dinletti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...