Berkin Elvan davasında ara karar

Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin davada ara kararını açıklayan mahkeme, sanık polis F.D. hakkındaki tutuklama talebini reddetti.

Anadolu Ajansı 16.11.2017 - 14:19

Berkin Elvan davasında ara karar

Gezi Parkı odaklı olaylarda 16 Haziran 2013'te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin tutuksuz sanık polis memuru F.D'nin yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan ile kardeşleri Gamze ve Özge Elvan müdahil olarak katıldı. Elvan ailesini, farklı baro başkanlıklarından 29 avukat temsil etti. Tutuksuz sanık polis memuru F.D'nin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla hazır edildiği duruşmayı, CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Gamze Akkuş İlgezdi de izledi.

Duruşmada, daha önce alınan karar gereği görüntü iyileştirilmesine dair TÜBİTAK'a yazılan yazıya cevap verildiği belirtilerek, görüntülerin iyileştirilerek harddisk içerisinde mahkemeye gönderildiği tutanağa geçirildi.

TRT'DEN "YETERLİ UZMAN BİLİRKİŞİ YOK" CEVABI

Suça konu olayla ilgili görüntülerin iyileştirilmesi yönünde TRT'ye yazılan yazıya da cevap verildiği belirtilerek, yazıda, "eski dönemlerde çekilen görüntülerin iyileştirilmesi hususunun filmler için geçerli olduğu, CD veya kasetlere aktarılan veya güvenlik kamerası gibi teknik cihazlardan alınan görüntülerin iyileştirilmesi ve netleştirilmesiyle ilgili kurumun teknolojik alt yapısının yayına yönelik oluşturulduğu ve istenen incelemelere uygun olmadığının" belirtildiği ifade edildi.

TRT'nin aynı yazıda, "dosyayla gönderilen bilgi ve belgeleri inceleyecek yeterlilikte bir uzman bilirkişi bulunmadığından taleple ilgili işlem yapılmadığını" belirttiği de tutanağa geçirildi.

Talepleri sorulan Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay, sanığın sorgulanması için duruşma salonunda olması gerektiğini belirterek, bir sonraki duruşmada sanığın duruşmada hazır edilmesini ve yazdığı cevapta mahkemeye hakaret ettiği gerekçesiyle TRT hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Diğer müdahil aile avukatları da sanık F.D'nin tutuklanmasını talep etti.

Söz alan sanık F.D'nin avukatı Derya Koyuncu ise müvekkilinin duruşmalara katılma zorunluluğunun kaldırılmasını istedi.

TUTUKLAMA TALEPLERİNE RET

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın tutuklanma talebini, mevcut delil durumu, sanığın duruşmaları takip etmesi ve yaptığı görev itibarıyla kaçma şüphesinin bulunmamasını dikkate alarak reddetti.

Sanığın duruşmalara gelme zorunluluğu ile TRT hakkında suç duyurusunda bulunulması taleplerini de reddeden heyet, dinlenilmelerine karar verilen hastane çalışanı tanıklara bir sonraki duruşmaya katılmaları için davetiye gönderilmesine hükmetti.

Heyet duruşmayı 13 Aralık'a erteledi.

Duruşma sonrasında Elvan ailesi ve avukatları basın açıklaması yaptı. Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, üçüncüsünü gördükleri duruşmanın sadece Berkin Elvan'ın değil, Türkiye'de yaşayan herkesin duruşması olduğunu belirterek, bütün toplum için mücadele ettiklerini ifade etti.

Ailenin avukatı Can Atalay da "Buradayız, ne olursa olsun avukat tutuklamalarına rağmen buradayız. 'Berkin Elvan dosyasını neden takip ediyorsun?' diye tutukladıkları avukat arkadaşlara sormalarına rağmen buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, Gezi eylemcilerinin olay günü otoyolu kapattığını, bunun üzerine olay yerine giden polislerin eylemcileri dağıtarak yolu trafiğe tekrar açtığı anımsatılarak, dağıtılan eylemcilerin tekrar ara sokaklarda toplandığı ve polise mukavemette bulunduğu anlatılıyor.

Bunun üzerine polislerin tekrar eylemcilere müdahale ettiği, bu sırada kafasına gaz fişeği isabet eden Berkin Elvan'ın yaralanarak hastaneye kaldırıldığı ve tedavi gördüğü sırada hayatını kaybettiği kaydedilen iddianamede, raporlar ışığındaki delillere göre Elvan'ın başına gaz fişeği atan şahsın sanık polis memuru F.D. olduğunun tespit edildiği aktarılıyor. İddianamede, sanık F.D'nin "olası kastla öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...