Şanlıurfa Suruç'ta intihar saldırısı: Ölü sayısı 31'e yükseldi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 31'e yükseldi. 100'ü aşkın da yaralı var. İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre ölü sayısı artabilir. Şanlıurfa Valisi ise saldırının canlı bomba tarafından düzenlendiğini açıkladı.

ntv.com.tr 21.07.2015 - 02:03

Şanlıurfa Suruç'ta intihar saldırısı: Ölü sayısı 31'e yükseldi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki intihar saldırısında 31 kişi hayatını kaybetti.

Patlama dün saat 11.45 sıralarında, Kobani'nin yeniden inşası için bölgeye gitmek üzere, Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federsayonu üyesi grubun toplandığı Amara Kültür Merkezi'nin bahçesinde meydana geldi. 

Grubun yaptığı basın açıklaması yapacağı sırada, intihar saldırganı üzerindeki parça tesirli olduğu belirtilen bombayı patlattı. 

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye sevk edildi. Çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti.

Son yapılan açıklamaya göre, saldırıda ölenlerin sayısı 31'e yükseldi; 100'ü aşkın kişi de yaralı. 

CAN KAYBI ARTABİLİR

İçişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, yaralı vatandaşların tedavisinin devam ettiği belirtilerek "Can kaybının artmasından endişe edilmektedir" denildi.

Açıklamada ayrıca, olayı incelemek için teknik ekibin de Suruç'a gönderildiği kaydedildi.

"CANLI BOMBA 18-19 YAŞLARINDA BİR KADIN OLABİLİR"

Eylemin IŞİD sempatizanı 18 yaşındaki bir kadın tarafından gerçekleştirildiği iddialar arasında.  

NTV muhabiri Kadir Can, Suruç'tan yaptığı canlı bağlantıda olayın intihar saldırısı olduğu yönündeki bulguların arttığını canlı bombanın da 18-19 yaşlarında bir kadın olabileceği bilgisini verdi.

Canlı bomba iddiası resmi olarak da doğrulandı. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük saldırının canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Küçük, "Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor. Olay çok taze. Kimdir, kimliği hedir, onun hakkında henüz bir bilgimiz yok" dedi.

Olayın ardından güvenlik önlemlerinin artırıldığı söyleyen Küçük, şöyle devam etti:

"Suruç'a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altında. Her türlü provokasyona karşı da vatandaşlarımız uyanık olmalı. Orada güvenlik kuvveti olarak sayıca yeterliyiz. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok.

Yani olayla ilgili ekiplerimizin incelemesi yeni başladı, gelişmelerden bilgi vereceğiz. Şunu ifade edeyim, devletimiz bütün unsurlarıyla, kuvvetleriyle bölgededir. Yani bütün güvenlik kuvvetleri, jandarmamız arazide, polisimiz hepsi tedbir almıştır."  

3 BAKAN BÖLGEYE GİTTİ

Konuyla ilgili Başbakanlık'ta bir kriz masası oluşturuldu. Yapılan açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun olayı yakından takip ettiği bildirildi.

Davutoğlu'nun talimatıyla olayı takip etmek üzere; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bölgeye geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partililerden oluşan bir heyeti incelemelerde bulunmak üzere Suruç'a gönderdi.

BULDAN: KÜTÜPHANE VE PARK YAPACAKLARDI

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Kobani'nin inşasına yardım etmek için bölgeye geçmeyi planlayan gençlerin, 3-4 günlük etkinlik çerçevesinde kütüphane, park ve orman yapmayı planladıklarını öne sürdü.

HDP'Lİ ÇELEBİ IŞİD'İ İŞARET ETTİ

HDP Parti Meclisi Üyesi Orhan Çelebi, telefonla bağlandığı NTV canlı yayınında saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Saldırıyı kınadıklarını dile getiren Çelebi, IŞİD ve canlı bomba ihtimaline işaret etti. 

"Devletin ve IŞİD'in işbirliğiyle planlanan saldırıyı lanetliyoruz" diyen Çelebi şunları söyledi:

Dün Rojva devrimini 3. yıldönümüydü. Devrimi kutlamak için Figen Yüksekdağ'ın katıldığı etkinlikler yapıldı. Kobani'nin yeniden inşasına yardım etmek için bölgeye geçeceklerdi. Basın açıklaması yapıldığı sırada bir patlama medaya geldi. Canlı bombanın neden olduğu bilgisi var. Patlama yerine halkın gelmesi engellendi. Alana gelmek isteyen kitleye gazla müdahale edildi. Hastaneye yoğun bir yaralı aktarımı söz konusu."

"HEDEF KOBANİ'YE GİTMEK İSTEYEN GENÇLER"

NTV'ye konuşan gazeteci Fikret Bila, saldırının hedefinin Kobani'nin yeniden inşası için bölgeye gitmek isteyen gençler olduğunu kaydetti.

Saldırı sonrası güvenlik önlemlerinin artırılacağını savunan Bila, "Güvenli bölge talebi tekrar gündeme gelebilir. Sınırda yaşanan olaylar iç güvenliğini tehdit eden boyutlardaydı. Bu tür girişimler Türkiye'deki sosyal çatışmaları başlatmak için yapılmış olabilir" diye konuştu.  

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

41. kuruluş yıldönümü nedeniyle KKTC'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefonla aradığı Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve diğer yetkililerden patlama konusunda bilgi aldığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...