Sansürden en çok kazanan adam

Vekil sunucu denilen proxy'lerin sahipleri, Türkiye'de binlerce sitenin yasaklı olmasından hiç de şikayetçi değil.

Haberler 02.11.2010 - 17:23

Sansürden en çok kazanan adam

’deki YouTube yasağının bitmesi bazılarını gerçekten üzmüş olabilir. Elbette sansürden yana olanları kastetmiyoruz. Haberimiz, sansür yüzünden proxy denilen vekil sunucuları kullanan internet gezginlerinin dolaylı olarak para kazandırdığı bir kişiyle ilgili.


Hürriyet Daily News & Economic Review gazetesinin sorularını e-postayla yanıtlayan Gabriel Ramuglia, Türkiye’den binlerce kilometre uzakta, Las Vegas’ta yaşıyor. İşiyse proxy (vekil) sunucu işletmek. Bu şirket, Türkiye’de iki yıl boyunca yasaklı olan YouTube’a girmek isteyenlerin imdadına da yetişti. 27 yaşındaki ABD’li girişimcinin bu yolla hatırı sayılır bir reklam geliri elde ettiği belirtiliyor.

Türk mahkemeleri YouTube’a erişim yasağı koyduğunda, henüz DNS değiştirerek yasakları aşma yolunu bilmeyen kullanıcılar vtunnel.com veya beatfiltering.com gibi ‘proxy’ sitelerini kullanmaya başlıyor. Ramuglia bu tür yüzlerce internet sitesinin sahibi.

Türkiye'deki YouTube sansürünün ilk günlerinde Türkiye’den gelen aşırı talep bütün sunucularını çökertmiş. Genç adam, daha fazla sunucu eklemek veya Türk kullanıcıların internet sitesini  kullanmasını engellemek arasında seçim yapmak zorunda kalmış. Sunucu üstüne sunucu ekleyerek gelen talebi karşılamaya başlamış.

Haberde belirtildiğine göre server kirası ve bant aralığı için ayda 15 bin dolar öder hale gelen Ramuglia, sansür bu yatırımdan hemen sonra kalksaydı bugün müflis bir genç girişimci olabilirdi. Ancak sansür tahmininden uzun sürüyor ve Ramuglia tam miktarı söyleyemese de proxy siteleri sayesinde iyi bir reklam geliri elde ediyor. Söylediğine göre son bir veya iki yılda, Türkiye’den günlük kullanıcı sayısı yarım ila 1 milyon arasındaydı.

Elbette iş YouTube'la bitmedi. Ramuglia belki YouTube odaklı trafiğini yitirdi ancak Türkiye'de hala 7 binden fazla internet sitesinin yasaklı olduğu düşünüldüğünde, sansürden kendisine daha çok ekmek çıkacağı kesin.

Haberin tam orijinal metni için buraya tıklayın.

Sayfa Yükleniyor...