Sansüre karşı "Yay! hareketi"

Geçtiğimiz yıl 500'den fazla kurumsal ve kişisel İnternet sitesinin kendi erişimini engellemesi ile ses getiren Sansüre Sansür inisiyatifi, protestosunu sanal alemden gerçek aleme yayıyor.

Haberler 11.05.2009 - 11:46

Sansüre karşı "Yay! hareketi"

Geçtiğimiz yıl Daily Motion'un kapatılması birçok İnternet kullanıcısı için bardağı taşıran damla olmuştu. Bu olay üzerine popüler reklam blogu Elma+Alt+Shift'i kendi kararıyla engelleyen Fırat Yıldız, kendisini takip edenlerle oluşan Sansüre Sansür hareketi sayesinde, protestosunu iki hafta gibi kısa bir sürede 500'den fazla kişisel ve kurumsal İnternet sitesine yaymıştı.

Bugün itibarıyla protestosunu sanal ortamdan gerçek ortama geçiren Sansüre Sansür inisiyatifi, "Yay! Hareketi" ile daha önce yapmış olduğu blog ve poster hareketlerinden sonra konuyu tekrar gündeme taşımak ve kamuoyunun ilgisini çekmek için yola çıktı.

İnternet kullanıcılarına "Bugün İnternet'ine sansür, yarın hayatına sansür" sloganıyla tepkilerini gösterebilmeleri için yönetmen İlkay Kopan tarafından hazırlanan videolarla birlikte, gerçek dünyada da görülebilir olmak için hazırlanan etiketler dağıtan inisiyatif, bu şekilde daha geniş bir kitleye yayılmak istiyor.

sansuresansur.org/yay-hareketi adresinden hakkında daha çok bilgiye ulaşılabilen "Yay! Hareketi", poster, etiket gibi malzemeleri protestoya katılmak isteyenlere dağıtıyor. İsteyenler, Sansüre Sansür'ün İnternet sitesi üzerinden malzemelerin dijital hallerini kullanarak kendi poster ve etiketlerini bastırabildikleri gibi, isteyenler, kısıtlı sayıda bastırılmış etiket ve posterleri Sansüre Sansür yönetimi ile iletişime geçerek temin edebiliyor.

Protestoya katılanların kullandıkları malzemelerle fotoğraf çekmeleri ve bu fotoğrafları paylaşmaları isteniyor. Paylaşılan fotoğraflar Flickr üzerindeki SansüreSansür grubu üzerinden yayılıyor.

Sayfa Yükleniyor...