Şantajcılar elemanlarını da fişlemiş

Subaylara ve bürokratlara fuhuş tuzağı kurarak, ele geçirdikleri devlet belgelerini yabancı istihbarat elemanlarına satan casusluk çetesinin, kurbanlarının yanı sıra kendi elemanlarını fişlediği ortaya çıktı.

26.02.2011 - 09:54

16'sı tutuklu 56 kişinin sanık olarak yeraldığı askeri casusluk iddianamesindeki ayrıntılar çetenin çalışma şekli, yapılanması ve devlet kurumlarındaki yasadışı faaliyetleriyle ilgili çarpıcı bilgiler verirken, kendi içinde de denetim mekanizması geliştirdiğini ortaya koydu.

Örgütün tutuklanan en üst düzey yöneticisi Albay İbrahim Sezer'in yönetimindeki hücrede görevli olduğu tespit edilen 10 numaralı sanık Üsteğmen Mehmet Deniz Irak'ta ele geçirilen hard diskte, Türk Silahlı Kuvvvetleri'ne ait çok sayıda gizli belge, subaylara ait fuhuş görüntüleri ile fişleme notları bulundu. Klasörlerde hayat kadınlarının gönderildiği subaylarla ilgili bilgilerin yanı sıra örgütün toplantı yapma kriterleri ve üyelerine ait notlar da çıktı.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre 'deniz/A' isimli word dosyasında 'a grubu toplantıları başlığı altında' "toplantı zamanları: daha çok yankı alb ve gökhan alb.'ın ankara'dan geldiği zamanlara denk getirilecek. Eğer bunlar gelemezse hafta sonları olacak. toplantı sevk ve idare: yankı alb. başkan olacak, eğer o olmazsa gökhan alb. onların ikisi de gelmeyecekse toplantılara mesut ... alb başkanlık edecek. toplantı yerleri: toplantı mekanları her hafta ayrı yerde olacak. yerleri ataseven ailesi ayarlayacak. bu konuda onlara deniz mehmet yardım edecek" ifadeleri yeraldı.

'Toplantıya katılacak olanlar' başlığı altında ise Deniz Mehmet Irak ile birlikte 8 subay ve astsubay ismi yeraldı.

'deniz notlarım' isimli word dosyasında ise örgüt üyesi ve bağlantılı isimlerle ilgili bilgiler çıktı. Ö.A için 'eşiyle arası kötü' notu düşülen dosyada Gölcük Donanma Komutanlığı'nda Balyoz belgelerinin ele geçirildiği odayı kullanan Binbaşı Kemalettin Yakar için ise şu değerlendirmede bulunuldu:

"Kemalettin Yakar'ın çok fazla borcu var. Kredi kartları iptal ediliyor. Kullandığınız kızlar adına kredi çekti ama kapatamadı. Bu yüzden eski görüştükleriyle habersiz görüşüyor. Galiba bilgi satıyor. İleride başımıza bela olur."

BELGELERİ ZULAYA SAKLADI
Donanma'da ele geçirilen belgeler Balyoz sanığı generallerin de aralarında bulunduğu 163 sanık hakkında tutuklanma kararı verilmesine neden olmuştu.

Odasında çıkan belgelerle ilgili tutuklanan İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Kısım Amiri İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar'ın adı Balyoz sanığı Albay Ali Türkşen'in hazırladığı ileri sürülen 'Operasyonel Faaliyetleri Yürütecek Personel Listesi' başlıklı 43 kişilik listenin 23'üncü sırasında bulunuyor. Yakar'ın emrinde çalışan Astsubay Erdinç Yıldız ile Donanma Komutanlığı İKK ve Güvenlik Şube Müdürü İstihbarat Yarbay Behçet Altıntaş ile Binbaşı Cem Çağlar belgelerle ilgili tutuklanmıştı.

Astsubay Yıldız, ifadesinde birkaç kez yer değiştiren belgelerin Kasım ayında İstihbarat Binbaşı Yakar tarafından geçen yıl Kasım ayında son yerine konulduğunu anlattı. Yakar'ın sicil amiri olduğunu söyleyen Yıldız, gizli bölmeden haberi olduğunu belirterek Yakar'ın yurtdışına çıkmadan önce malzemeleri kontrol ettikten sonra zemindeki bölmeye yerleştirdiğini söyledi.

BELGELERİN SIRRINI O ANLATTI
Donanma Komutanlığı'nda görevli Astsubayı Erdinç Yıldız, zemin bölmelerindeki belgelerin bir kaç kez yer değiştidiğini ve Kasım 2010'da Deniz İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar tarafından son yerine konulduğunu anlattı.

HER ŞEYİ BİLİYOR
Casusluk çetesinin fişleme bilgilerine 'başımızı yakacak' şeklinde giren Binbaşı Yakar'ın adı Donanma Komutanlığı'ndaki belgeleri ihbar mailinde de geçiyor: "Kemalettin Yakar ve ekibi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde gerçekleşen pek çok illegal faaliyet hakkında bilgi sahibidir ve pek çok suç teşkil eden askeri belgenin hazırlanmasında pay sahibidir.

Kemalettin Yakar ve birlikte hareket ettiği ekip bu materyalleri Donanma Komutanlığı'nda bulunan İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün zemin kaplamalar altına ve duvarlarına yapılan özel bölmelerle illegal bir şekilde saklamaktadır..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...