santralistanbul’da yaşamak

santralistanbul, yıllar önce Bilgi Üniversitesi’nin kampüsü olarak hayatımıza girse de, şimdilerde içerisinde tiyatro, konser, sergi gibi etkinliklerin yanı sıra lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir yaşam alanı.

10.08.2011 - 13:03

Çimler, kıyı amfi, konserler, etkinlikler, lezzetli yemekler... santralistanbul’da bir aktiviteye dahil olduğunuzda kendinizi iyi ve farklı hissetmeniz mümkün. santralistanbul’un çimlerine yayılarak az mı festival yaşadık… Hele en son Kıyı Amfi’den bir Jamie Cullum geçti ki, santralistanbul’un kendi içindeki en şahane konser mekan keşiflerindendi.

Silahtarağa Elektrik Santrali’nden korunarak yepyeni bir alana dönüştürülen santralistanbul’un adını nereden aldığını artık biliyoruz. İstanbul’un en eski endüstri bölgesi olan Haliç’te kurulduğu 1911’den 1983’e kadar şehrin elektriğini sağlamış. Türkiye’de bugüne kadar kültür-sanat alanında gerçekleştirilmiş en kapsamlı dönüşüm projelerinden biri olan santralistanbul 2007’de aramıza katıldı.

Santralistanbul’da Türkiye’nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Enerji Müzesi bulunuyor. Ayrıca Ana Galeri binasında da çağdaş sanat sergileri ve kültürel etkinlikler gerçekleştiriliyor. Biri müziğin diğeri de yemeğin en iyi iki adresi de santralistanbul’da, bilenler Tamirane ve Otto Santral’den bahsettiğimi anlayacaktır. Ve santralistanbul, geçtiğimiz yıl tek bir eksiği olan tiyatrosu Krek’i de bu alana dahil ederek enfes bir yaşam alanına dönüştü.

Yaz-kış işin ehli isimler kısa film, animasyon, öykü yazımı, moda editörlüğü gibi atölyeler sayesinde farklı yaş gruplarına eğitimler veriyor. Açılışından bu yana Modern ve Ötesi, Haritasız ve Yüksel Arslan Retrospektifi’nin de aralarında yer aldığı 20’nin üzerinde ulusal ve uluslararası sergiye ev sahipliği yapan santralistanbul, 500 binden fazla kişiyi sanatla buluşturdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...