Şap Enstitüsü’nde esrarengiz olay

Ankara’da milyarlarca lira değerindeki aşının bulunduğu Şap Enstitüsü’ne gece yarısı saldırı düzenlendiği belirlendi. Zanlılar enstitüye girerek elektrikleri kesti, 30 milyon doz aşı son anda kurtarıldı.

15.04.2014 - 16:25

Şap Enstitüsü’nde esrarengiz olay

Şap Enstitüsü'ne Şubat ayında saldırı düzenlendiği ortaya çıktı.

Zanlılar, gece 01.30 sıralarında Şap Enstitüsü yerleşkesine geldi. Tel örgüleri kesen zanlılar, daha sonra enstitüye girdi..

30 milyon doz aşının bulunduğu bölüme gelen zanlılar, elektrik sağlayan kabloları kesti.

Zanlıların hedefinde milyarlarca lira değerindeki aşılar vardı...

Aşı bölümdeki elektrik kesintisi enstitü görevlilerince fark edildi. Durum polis ve yetkililere bildirildi.

Uygun saklama koşullarında tutulmaması sonucu çok kısa sürede kullanılamaz hale gelen aşıların bozulmaması için zamana karşı yarış başlatıldı.

1.5 saat süren çalışmanın sonucu, güç üniteleri yeniden hizmete sokuldu. Yapılan çalışmalarla 30 milyon doz aşı son anda kurtarıldı.

Ülke hayvancılığına saldırı olarak nitelendirilen olayla ilgili olarak yabancı istihbarat örgütü şüphesi üzerinde duruyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Birisi veya birileri girmiş, ODTÜ tarafındaki yoldan, oradan telleri kesmek suretiyle jeneratörü devre dışı bırakmış. Arkadaşlarımız da bunu tespit etmişler ve tekrar elektrik akımını sağlamışlar” dedi.

Bakan Eker, “Aşı üretimi devam ediyor, sahaya da bütün ihtiyaçların tamamı giderilecek şekilde aşı tedariki yapıldı ve gönderiliyor. Türkiye'nin bu alandaki tek enstitüsü, aşı üretim merkezi son derece modern şartlarda üretimini yapıyor" şeklinde konuştu.

Aşıların bozulmasının söz konusu olmadığını ifade eden Eker, “Çünkü hemen bir iki saat içerisinde elektrik tekrar bağlanıyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...