Sapanca Gölü'ne benzin karıştı

Sakarya'daki Sapanca Gölü’nün yakınından geçen NATO boru hattı delindi. Uçak yakıtı, önce toprağa sonra da dere aracılığıyla göle karıştı.

NTV Haber 26.11.2009 - 16:09

Sapanca Gölü’nün güneyinden geçen NATO boru hattının kaynak bölgesinde meydana gelen yırtılma sonucu boru hattından sızan uçak yakıtı, önce toprağa oradan da Sapanca Gölü’ne su taşıyan Sarp Deresi’ne karıştı.

Kirlilik Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin rutin kontrolleri sırasında ortaya çıktı. Ekipler hemen olaya müdahale etti.

Sarp Deresi’nin Sapanca Gölü’ne karıştığı yere akaryakıt pedleri ve bariyerler yerleştirildi. Gölün 2 bin metrekarelik bölümü de bariyerlerle çevrildi.

Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, “İçme suyu bakımından herhangi bir sıkıntı yok, vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Buna sebep şu; öncelikle bizim su almış olduğumuz noktaya 4 bin 500 metre uzaklıkta bu olay meydana geldi. Sudan daha hafif olduğu için suyun yüzeyinde kaldı ve yüzeyden biz bariyerler vasıtasıyla onu kıyıya taşıdık, içme suyu bakımından risk söz konusu değil” dedi.

Keleş, "Bu hattın işletmesinden sorumlu yetkililer kazayı bize zamanında haber vermeleri gerekiyordu. Bu konuda hukuki hakkımızı kullanacağız. Sapanca Gölü, 500 bin kişinin içme suyudur. Burada hiç kimse sorumsuz davranamaz. Böyle bir olay olabilir, eğer bize zamanında haber vermiş olsalardı biz petrol dereye karışmadan bunu önleyebilirdik" şeklinde konuştu.

Yarım milyon insanın içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü’ne yaklaşık 40 ton akaryakıt aktığı tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...