'Sarı toz'da sonuç belli oldu

Geçtiğimiz hafta 5 konsolosluğa zarf içinde sarı toz gönderilmesinin ardından bu sabah da aynı zarftan Macaristan Başkonsolosluğu’na geldi. Sağlık Bakanlığı, sarı tozda biyolojik harp maddesine rastlanılmadığını açıkladı.

27.10.2014 - 09:47

'Sarı toz'da sonuç belli oldu

İstanbul'daki konsolosluklarda sarı toz paniği yaşanıyor.

Levent'te bulunan Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na bu sabah saatlerinde zarf içinde sarı toz geldi. Olayın ardından konsolosluğa uzman ekipler sevk edildi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, Cuma günü kentteki bazı başkonsolosluklara zarf içinden şüpheli toz gönderildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, olayın haber alınması üzerine AFAD ekibi ve ilgili kurumlar tarafından gerekli müdahalelerin yapıldığı ifade edildi.

Valilik açıklamasında, şöyle denildi:

"Bugün Macaristan Başkonsolosluğundan da aynı olayla ilgili bir ihbar alınmış ve toza bulaşan personel ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili birimlerimiz olay mahalline sevk edilmişleridir.

Bahse konu ihbarda, 2 gündür Başkonsoloslukta personel bulunmadığı, bugün mesai başlangıcı ile birlikte gelen zarfları açtıkları anda bir zarfın içinden dökülen sarı tozla karşılaşıldığı beyan edilmiş olup bugünkü şüpheli zarfında 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği değerlendirilmektedir."

SONUÇ BELLİ OLDU
Sağlık Bakanlığı, konsolosluklara gönderilen sarı toz ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, ilk incelemelerde şarbon ve veba gibi herhangi bir Biyolojik Harp Maddesine (BHM) rastlanmadığını bildirdi.

Açıklamada, tozlarda biyolojik açıdan inceleme yapıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"24 Ekim’de İstanbul'da Kanada, ABD, Fransa, Almanya ve Belçika Büyükelçilik ve Konsolosluklarına postayla gönderilen şüpheli toz materyal, biyolojik açıdan incelemeye alınmıştır.

Şüpheli toz materyalde yapılan ilk incelemelerde; Bacillusanthracis (Şarbon), Yersiniapestis (Veba), Francisella tularensis (Tularemi), Ricinuscommunis toksin (Risin) ve Botilinum toksini (Besin zehirlenmesi) araştırması yapılmış ve herhangi bir Biyolojik Harp Maddesine (BHM) rastlanmamıştır.

Ancak diğer olası Biyolojik harp maddeleri ve şarbon sporlarına yönelik ileri biyolojik tetkikler ve kimyasal analiz sonuçları bugün geç saatlerde tamamlanarak tekrar kamuoyu ile paylaşılacaktır."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Öte yandan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından görevlendirilen savcı Bülent Başer, TCK'nin 174. maddesindeki "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması ve el değiştirmesi" kapsamında soruşturma açtı.

Soruşturma kapsamında zarfların gönderildiği postaneler ve konsolosluk çalışanları ile mağdurların ifadelerinin alınacağı ve olay yerindeki kamera kayıtlarının da inceleneceği öğrenildi.

Bu arada, ele geçirilen sarı tozlarla ilgili incelemenin ardından hazırlanacak raporun da savcılığa gönderileceği kaydedildi.

KONSOLOSLUKLARI ALARMA GEÇİRDİ
ABD, Kanada, Almanya, Belçika ve Fransa başkonsolosluklarına Cuma günü zarf içinde sarı toz gönderilmişti.

Konsolosluklarda alarm yaşanırken, zarfa temas eden konsolosluk çalışanları hastaneye sevk edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...