CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye katılımına ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına ilişkin iddialarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sarıgül'ün uzun yıllar CHP'de yer almış, partinin siyasi kültürünü içselleştirmiş bir kişi olduğunu belirten Keskin, bu nedenle "partiye katılımı için CHP'den teklif gelmesini beklediği" yönünde bir açıklama yaptığına ihtimal vermediğini söyledi.

Keskin, Sarıgül'den kendilerine de "siz bana teklifte bulunun" şeklinde bir istek ulaşmadığını belirterek, "CHP herkesten büyüktür. Bizden de büyüktür, genel başkandan da büyüktür" dedi. Sarıgül'ün de bu kültüre sahip olduğunu vurgulayan Keskin, kendisinin başvuru yapmasının gerektiğine işaret etti.

Mustafa Sarıgül'ün başvurusuna ilişkin bir tarih olup olmadığı sorusu üzerine Keskin, "Bir tarih yok" dedi.

Keskin, bir başka soruyu yanıtlarken de Sarıgül ile görüştüğünü, basında yer alan iddiaların hiçbirinin kendisine ya da bir başka parti yöneticisine dile getirmediğini belirterek, "Bugüne kadar CHP'de disiplin cezası almış çok sayıda arkadaşımız var. Onlara ne işlem yapılmışsa Mustafa'ya da o işlemler yapılacaktır. Bu kadar sene CHP ile çalışmış, kültürünü içselleştirmiş bir insanın kendisini diğer arkadaşlarından farklı bir konuma getirmesi söz konusu olamaz. Diğer arkadaşlarımıza hangi işlem yapıldıysa Mustafa Sarıgül'e de aynı işlem yapılacaktır " diye konuştu.

Keskin, Sarıgül'ün partiye katılımı halinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına kesin gözüyle bakılıp bakılamayacağı sorusuna ise "Hayır" yanıtını verdi.

CHP'nin adaylarının nasıl belirleneceğine yönelik ilkelerinin belli olduğunu söyleyen Keskin, Sarıgül'ün disiplin cezasının kaldırılması ve partiye katılımının Parti Meclisi'nin, yerel seçimlere yönelik aday belirleme yöntemi konusunun ise Merkez Yönetim Kurulu'nun yetkileri arasında olduğunu vurguladı. Keskin, "Disiplin cezasını affetmek Parti Meclisi'nin yetkisindedir" dedi.

BAYKAL SARIGÜL'Ü İSTEMİYOR MU?
Keskin, eski Genel Başkan ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, Sarıgül'ün partiye dönüşüne karşı olduğu iddialarının hatırlatılması üzerine de Baykal gibi partiye her kademede emek vermiş bir kişinin CHP'nin başarısından öte bir düşüncesi olamayacağına inandığını söyledi.

Keskin, "CHP'ye Mustafa'nın gelmesi başarı getirecekse, büyümesine, güçlenmesine katkı yapacaksa herhalde bundan en fazla sevinç duyacak kişilerin başında da Deniz Baykal gelir. Böylesine partiye ömrünü vermiş bir insanın, partinin büyümesine, gelişmesine engel olacak bir tavır içerisinde olacağını tahmin etmiyorum " dedi.

Sarıgül'ün geçmişte partiden ihracına neden olan raporların bugün yeniden gündeme getirilmesini de bir soru üzerine eleştiren Keskin, Sarıgül hakkında yargıya intikal etmiş herhangi bir suç duyurusu bulunmadığına dikkati çekti. Keskin, bir raporun herhangi bir kişinin 10 yıl sonra siyasi haklarını kullanmasına engel teşkil etmesinin hukuken mümkün olmadığını da söyledi.