Sarıgül'den ilk ziyaret Mimar Sinan'a

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül Mimar Sinan'ın türbesini ziyaret etti. Sarıgül, "Mimar Sinan'ın huzurunda söz veriyoruz. Yurttaşlarımızın vicdanlarına sığmayacak, onların yararına, hayrına olmayan hiçbir projeye imza atmayacağız" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.12.2013 - 16:32

Sarıgül'den ilk ziyaret Mimar Sinan'a

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, adaylığı kesinleştikten sonra ilk ziyaretini Süleymaniye Camisi Külliyesi içerisinde yer alan Mimar Sinan'ın türbesine yaptı. Sarıgül türbeye, eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan, oğulları Ömer ve Emir Sarıgül'le geldi.

Duanın ardından türbede gazetecilere açıklama yapan Sarıgül, Mimar Sinan'ın İstanbul'u yıllar önce imar eden, inşa eden çok önemli bir usta olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"İstanbul, kültür başkenti olduysa Mimar Sinan Usta'nın buradaki yeri, ağırlığı ve yapıtları son derece önemlidir. Güzel İstanbulumuz'un siluetini Mimar Sinan çizdi. Mimar Sinan'ın eserlerini çalışma arkadaşlarımla birlikte sonsuza dek koruyacağız. Mimar Sinan'ın yaptığı eserler olmasaydı İstanbul olmazdı, dünya İstanbul'dan bu kadar güzelliklerle bahsetmezdi.

Biz burada Mimar Sinan'ın huzurunda söz veriyoruz: Yurttaşlarımızın vicdanlarına sığmayacak, onların yararına, hayrına olmayan hiçbir projeye imza atmayacağız. İstanbul'da kültürün, sanatın, bilimin, çevrenin, doğanın, toplumun kabul etmeyeceği hiç bir projeyi gündeme dahi getirmeyeceğiz, Allahım'ın huzurunda, Sinan Usta'nın huzurunda söz veriyorum. Tarihi İstanbul'da doğanın ve çevrenin yok edilmediği, gelecek nesillerin gururla yaşayacağı bir İstanbul'u yeni baştan inşallah yeniden imar edeceğiz."

Sarıgül, siyasi parti farkı gözetmeden çalışacağını ifade ederek, huzurlu ve stresi olmayan bir İstanbul'un ana hedefleri olduğunu, 20 yıldır çözülemeyen ulaşım sorununu çözeceklerini söyledi.

Mimar Sinan'ın izinden giden mimarlarla çalışacaklarını dile getiren Sarıgül, "Mimar Sinan'ın yolunda, bu şehre güzel eserler kazandırmaya, çalışma arkadaşlarımla birlikte söz veriyorum" dedi.

Sarıgül, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan hiçbir arkadaşımın aşıyla ve işiyle oynamam. Hiçbir arkadaşımı siyasi düşüncesinden dolayı yerinden dahi kıpırdatmam. Benim görevim, tütmeyen ocakları inşallah huzurlu bir şekilde tüttürmektir" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Gündeme ilişkin soru sorabilir miyiz?" demesi üzerine Sarıgül, çalışma arkadaşlarının gazetecilerin çalışmalarına öncelik göstereceğini ve kampanya süresince gazetecilerin kendisine her şeyi sorabileceğini söyledi.

Mustafa Sarıgül, gazetecilerin Emniyet Müdürlüklerine alınmaması uygulaması konusundaki bir soru üzerine, demokratik ülkelerde haber alma özgürlüğünün önüne set konulmaması gerektiğini belirterek, kararın özgürlükler açısından yanlış olduğunun bir an önce anlaşılmasını umduğunu ifade etti.

'ERBAKAN İLE YOL ARKADAŞI OLMAKTAN MUTLUYUM'
Sabri Erbakan'la yaklaşık 2 yıldır birlikte çalıştıklarını dile getiren Sarıgül, "Sayın Sabri Erbakan'ın da teknik, bilimsel görüşlerinden bugüne kadar çok yararlandım, inşallah bugünden sonra da hep yararlanacağım. Sabri Erbakan ile yol arkadaşı olmaktan son derece mutluyum" dedi.

Sarıgül, "Seçim öncesi Fetullah Gülen'den destek mesajı aldığı" iddialarına ilişkin bir soruya, şu yanıtı verdi:

"Ben, toplumun her kesimiyle barış içinde olan bir arkadaşınızım. Hiç bir zaman din, dil, ırk, mezhep, kültür farkı gözetmedim. Bölgemde bulunan bütün yurtlara, dershanelere, eğitim kurumlarına elimden geldiği kadar destek verdim. Ben, bir hizmet için yollardayım. Bu hizmet anlayışımda bana destek vermek isteyen bütün yurttaşlarıma, siyasi parti gözetmeden çok teşekkür ediyorum. Bana oy veren yurttaşlarım bir tek gün bile oy verdikleri için pişman olmayacaklar ama oy vermeyen yurttaşlarım için de çok çalışacağım. Bir dahaki seçimde onların da gönlünü kazanacağım."


'KILIÇDAROĞLU TARİHİ BİR KARAR VERDİ'
Yurttaşların kendisine İstanbul'da değişim, yenileşme isteklerini ve 20 yıldan beri devam eden anlayışın yorulduğunu söylediklerini aktaran Sarıgül, "Özellikle bana bu görevi veren ve benim İstanbul'da aday olmamla ilgili yapılan kamuoyu yoklamalarını değerlendiren, Cumhuriyet Halk Partimizin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, Parti Meclisi'ndeki arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. CHP Parti Meclisi ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul için tarihi bir karar vermişler, İstanbul'da kamuoyu yoklamalarının eğilimini, İstanbul'daki yurttaşlarımızın gönlünden geçeni en iyi şekilde değerlendirmişlerdir" diye konuştu.

Soruların ardından oğulları Ömer Sarıgül ve Emir Sarıgül'ü yanına çağıran Mustafa Sarıgül oğullarına hitaben, "Babanız İstanbul'da kültürün, sanatın, bilimin, çevrenin, doğanın, toplumun kabul etmeyeceği hiç bir projeye imza atmayacak, bireylerin değil, toplumun emrinde olacak" dedi.

Sarıgül, türbeden çıktıktan sonra bir süre çevredeki esnafla sohbet etti.

Sayfa Yükleniyor...