Sarıışık'a tutuklama kararı

28 Şubat soruşturması kapsamında ifadesine başvurulan Balyoz davası sanığı emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ikinci kez tutuklandı. Savcılık tarafından sorgulanan bir diğer isim olan emekli Korgeneral Doğan Temel ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Haberler 21.02.2013 - 09:55

Sarıışık'a tutuklama kararı

28 Şubat soruşturması kapsamında Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetlerini mercek altına alan savcılık, o dönem yapılan toplantılarda yer alan emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ve emekli Korgeneral Doğan Temel'i ifade vermek üzere Ankara Adliyesi'ne çağırdı.

İki general, sabah saatlerinde cezaevi aracıyla Silivri Cezaevi'nden getirildi.

Sarıışık ve Temel'in Batı Çalışma Grubu tarafından yapılan toplantılarda bulundukları ve bazı belgelerde imzaları olduğu için ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

Sarıışık, 6 saat süren sorgunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Sarıışık'ın tutuklanmasına karar verdi.

Doğan Temel ise savcılık sorgusunda 7 Nisan 1997 tarihli toplantıya katılmadığını, o tarihte yurt dışında görevli olduğunu söyledi.

Bunun üzerine savcılık, Genelkurmay Başkanlığı'ndan Temel'in o tarihte görevlendirildiğine ilişkin yazı olup olmadığını sordu. Genelkurmay'dan yanıt gelmemesi üzerine Doğan Temel, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldı.

Temel hakkındaki adli kontrol şartının yurt dışına çıkış yasağını kapsadığı öğrenildi.

Daha önce de Balyoz sanıkları emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Korgeneraller Engin Alan ve Metin Yavuz Yalçın da 28 Şubat şoruşturması kapsamında ifade vermiş ve mahkeme tarafından bu soruşturmada da tutuklanmalarına karar verilmişti.

Bu son tutuklama ile soruşturmadaki tutuklu sayısı 73'e yükseldi.

Sayfa Yükleniyor...