Sarıkamış'ta balıklar ölüyor

Sarıkamış ilçesinde bulunan Asboğa Gölü'ndeki toplu balık ölümlerinin nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Anadolu Ajansı 23.04.2012 - 10:47

Sarıkamış'ta balıklar ölüyor

Asboğa Gölü'nde son günlerde toplu balık ölümleri meydana gelmesi üzerine, Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Şubesi Müdürlüğü ile Sarıkamış Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce çeşitli incelemeler yapıldı ancak balıkların ölüm nedeni belirlenemedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün talebi üzerine, Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nden talep edilen 3 kişilik teknik ekip Asboğa Gölü'nde araştırmalara başladı. Botla gölün tamamını gezerek farklı derinliklerden su örnekleri alan ekipler, kıyıya vuran ölü balıklar üzerinde de inceleme yaptı.

Elazığ Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nde görevli su ürünleri mühendisi Gökhan Karakaya,  gölün farklı noktalarından ve farklı derinliklerinden su numuneleri aldıklarını, ilk incelemede geçen hafta yaşanan toplu balık ölümlerinin azaldığını söyledi.

Balıkların kesin ölüm nedeninin belirlenmesi gerektiğini ifade eden Karakaya, ''Buradan aldığımız su numunelerini Elazığ'a müdürlüğümüze götürerek inceleyeceğiz. Şu anda kıyıda balık ölüsü gözlendi. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için suyun analizini yapacağız'' diye konuştu. Karakaya, balıkların ölüm nedeninin bir hafta içinde belli olacağını ifade etti.

İlçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta, 2007 rakımda, yaklaşık 13 bin 800 metrekarelik alana sahip Asboğa Gölü, içerisinde sarı sazan balığıyla, angut, ördek, martı ve diğer bir çok kuş türünü de barındırıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...