Gezi Parkı olayları sırasında Ethem Sarısülük’ün ateş ederek ölümüne neden olan polis Ahmet Şahbaz'ın yargılanmasına Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Tutuksuz sanık Şahbaz'ın katılmadığı duruşmada, Ethem Sarısülük'ün annesi, kardeşleri ve avukatları ile sanık avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının talebi doğrultusunda, Ahmet Şahbaz'ın ifadesinin sesli ve görüntülü sistemle görev yaptığı Şanlıurfa'dan alınmasına karar verdi. Sanığın tutuklanması talebi ise reddedildi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 2 Aralık’a erteledi.

DURUŞMA SALONU KARIŞTI
Davanın ertelenmesi sonrasında duruşma salonunda arbede yaşandı. Sanık polisin tutuklu yargılanmasını isteyen bazı kişiler, sanık avukatlarının üzerine yürüdü.

Bunun üzerine jandarma ekipleri, avukatları güvenlik çemberine aldı.

GAZLI MÜDAHALE
Bu arada, Adalet Sarayı kapısı girişinde toplanan Halkevleri, Halkın Kurtuluşu Partisi, Alınteri üyelerinin de aralarında bulunduğu bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan grup, Ethem Sarısülük maskesi takarak, pankart açtı.

Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını açan gruptakiler, basın açıklamalarının ardından adliye kapısına yöneldi.

Polis ekipleri, grubun duruşma salonuna girmek istemesi üzerine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bazı göstericiler, adliye kapısının camlarını kırdı.

Müdahalenin ardından ara caddelere dağılan eylemciler, daha sonra tekrar bir araya gelerek Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatmak istedi. Bunun üzerine polis ekipleri bir kez daha müdahale etti.

Olaylar sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı. Yaklaşık 20 gösterici de gözaltına alındı.

Öte yandan, kullanılan biber gazından adliyede bulunan bazı vatandaşlar da etkilendi.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER
Bu arada, duruşma nedeniyle Ankara Adalet Sarayı’nda olağanüstü önlemler alındı.

Adliye dışında yaklaşık bin 500 polis önlem aldı. Duruşma salonu içi ve dışında ise güvenliği 50 kadar jandarma sağladı.

Olaylı duruşmaya Sarısülük'ün ailesinin yanı sıra BDP ve CHP’li milletvekillerinin de izlediği duruşmaya 200 kadar müdahil avukatı katıldı.