Sarıyer'de orman yangını

Şiddetli lodos, Marmara ve Ege bölgelerinde hayatı olumsuz etkiledi. İstanbul-Sarıyer, Bodrum ve Çanakkale'de çıkan orman yangınlarına lodos nedeniyle güçlükle müdahale edildi.

Sarıyer'de orman yangını

Şiddetli lodos Marmara ve Ege'de hayatı olumsuz etkiliyor.

İstanbul, Muğla ve Manisa'da çıkan yangınlara lodos nedeniyle müdahalede güçlük yaşandı.

İstanbul'un Sarıyer İlçesi Maden Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

İhbar üzerine böygeye itfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler sevk edildi.

30 iş makinesi ve 200 personelin görev yaptığı yangına bölgedeki yüksek gerilim hatları sebebiyle havadan müdahele edilemedi.

Yangın nedeniyle çok sayıda sağlık ekibi de olay yerine sevk edilirken, Bahçeköy yolu trafiğe kapatıldı.

Yangın gece saatlerinde kontrol alınabildi. Yangınla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, yangının tamamen söndürüldüğünü ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Mere, "Yangına ekiplerimiz zamanında müdahale etti ama rüzgar olmasaydı daha kısa sürede kontrol altına alırdık. Kuvvetli rüzgar ile alanın yüksek gerilim hattının yakınında olması çalışmalarımızı biraz zorlaştırdı" dedi.

ÇANAKKALE
Çanakkale'de şiddetli rüzgar, Çan ve Yenice ilçelerinde çıkan yangınlara müdahaleyi olumsuz etkiliyor.

Açıklama yapan Yenice Kaymakamı Dede Musa Baştürk, yangının, Gönen-Yenice sınırında 5 kilometrelik bir hatta ilerlediğini belirterek, "Karasuçam köyünü, tedbir amaçlı boşaltık" dedi.

Enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangına arazözlerle karadan, helikopterlerle havadan müdahale ediliyor.

MUĞLA
Muğla'nın Bodrum ilçesinde ise Göltürkbükü ile Gündoğan beldeleri arasındaki Hebilköy mevkisinde ormanlık ve makilik alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Havadan bir yangın söndürme uçağı ve iki helikopteri, karadan ise çok sayıda itfaiye ekibi ve orman işçisiyle müdahale edilen yangın, rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Yerleşim yerlerine 50 metre kadar yaklaşan yangın, vatandaşlarda paniğe neden oldu.

Enerji nakil hattının kopmasıyla başlayan yangının söndürüldüğü ve soğutma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

MANİSA
İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, merkeze bağlı Çobanisa köyü yakınlarındaki otluk alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yangın kuvvetli rüzgar nedeniyle kısa sürede büyüdü ve makilik alana yayıldı.

Manisa ve İzmir bölgesinden 12 arazöz, 3 ikmal aracı, 2 dozer ve 3 yer ekibiyle müdahale edilen yangın, kontrol altına alındı.

Yangında çoğu makilik 3 hektarlık bozuk orman alanı zarar gördü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...