İstanbul Sarıyer'de Moğolistan bayraklı "Leonardo" isimli 114 metre uzunluğundaki kuru yük gemisi ortadan ikiye bölündü.

Olay, gece saatlerinde Demirciköy açıklarında meydana geldi. Moğolistan bayraklı 114 metre uzunluğundaki kuru yük gemisi Kilyos açıklarında sürüklenmeye başladı. Gemi gecenin ilerleyen saatlerinde kırılarak ortadan ikiye ayrıldı.

Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı arama ve kurtarma römorkörleri başta olmak üzere 8 kıyı emniyet gemisi ve sahil güvenlik unsurları sevk edildi.

Kısa sürede olay yerine ulaşan ekipler, geminin Azerbaycan uyruklu kaptanı ile Rusya ve Hindistan uyruklu 10 kişilik mürettebatı kurtardı. Rumeli Feneri'nden karaya çıkarılan mürettebat, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Sağlık kontrolleri yapılan gemi personeli, daha sonra işlemleri için Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ortadan bölünen Moğolistan bayraklı 114 metre uzunluğundaki "Leonardo" isimli geminin bir parçası su alarak yan yattı. Ana gövde ise ekipler tarafından kıyıya çekildi.