Şarkıcı Kurtuluş hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi gören ve rahatsızlığının artması üzerine Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesine kaldırılan şarkıcı Kurtuluş, hayatını kaybetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.07.2009 - 16:10

Şarkıcı Kurtuluş hayatını kaybetti

''İstanbul Sokakları'' ve ''Keskin Bıçak'' gibi unutulmayan şarkılarla 36 yıldır sahnelerde olan, bir süredir tedavi gördüğü kanser hastalığının artması üzerine Başkent Üniversitesi Yüreğir Hastanesine kaldırılan Adanalı Şarkıcı Kurtuluş Türkgüven (53), kurtarılamadı.

Sanat yaşantısını uzun yıllardır Adana'da sürdüren Kurtuluş, safra kesesinde başlayan ve ardından diğer organlara sıçrayan kanser hastalığı ile mücadele ediyordu.

HAYATI...
Mersin'in Tarsus ilçesinde 1 Ocak 1954 tarihinde dünyaya gelen ve kalabalık bir ailenin bireyi olan Kurtuluş, 12 yaşında, yaşamının büyük bölümünü kaplayan gitarla tanıştı.

Genç bir müzisyen olarak 14 yaşında kendi orkestrasını kuran Kurtuluş, 1972 yılında zor koşullar altında Adana'dan İstanbul'a giderek, en tanınmış orkestralarda çalışmaya başladı.

Bu dönemde vatani görevini Adana Orduevi'nde yapan şarkıcı, buradaki başarısıyla İncirlik Üssü'ndeki ABD'li askerlerden de takdir aldı.

Askerliğin ardından Adana'da müzik çalışmalarını kaldığı yerden sürdüren Kurtuluş, 1983 yılına dek Seyyal Taner, Neco, Selçuk Ural, Sezer Güvenirgil, Tanju Okan, Rüçhan Çamay ve Pakize Suda gibi 'nin önde gelen sanatçılarına çalışmalarında eşlik etti.

Bu arada sesi ve gitarıyla hayran kitlesi oluşmaya başlayan Kurtuluş, eğlence yaşamında önemli bir yeri olan Adana'da uzun yıllar program yaparak, sesi ve gitarıyla müzik dünyasına yepyeni bir boyut getirdi.

İLK ALBÜM 1983'TE
Adana'da konser vermeye gelen Seda Sayan'ın da yardımıyla müzik yapımcısı Selahattin Sarıkaya ile tanışan Kurtuluş, ilk albümün çalışmaları için İstanbul'a gitti. İlk albümünü 1983 yılında çıkartan şarkıcı, 'Duydum Evleniyormuşsun' adlı albümüyle 1 milyon satış rakamına ulaştı.

Şarkıcı Kurtuluş, bugüne dek 1 enstrümantal, 1 de türkü kaseti olmak üzere 13 albüm çalışmasına imza atttı.

Hastalığı nedeniyle sahnelerden uzak kalan, toparlanma döneminde ünlü isimlerin Adana'ya gelip, moral konseri verdiği Kurtuluş, özellikle 'İstanbul sokakları', 'Yaşanmıyor', 'İnan ki', 'Aklım hep sende' ve 'Neredesin sen' adlı şarkılarıyla milyonların gönlüne girmeyi başardı.

Söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait 'Keskin Bıçak' şarkısındaki yorumuyla dillerden düşmeyen Kurtuluş, son yıllarda ise hastalığı nedeniyle sahnelerden ayrı kaldı.

MORAL GECELERİ
Kurtuluş'un hastalıkla mücadelesine katkı amacıyla 2 kez ünlülerin katılımıyla moral gecesi düzenlenerek, geliri tedavi masraflarına harcanmıştı.

Sanatçı için ilk olarak geçen yıl 16 Mart'ta Ferdi Tayfur, Yaşar, Selami Şahin, Feridun Düzağaç, Ege, Metin Özülkü, Yeliz, Murat Kekilli ve Hakan Altun sahne almışlardı.

Son olarak 22 Ocak Perşembe günü Eda ve Metin Özülkü ile Hakan Aysev, Seyhan Otel Adres Bar'da sahne alarak, Kurtuluş ile özdeşleşen 'İstanbul Sokakları' şarkısı da dahil birçok parçayı seslendirmişlerdi.

12 Mart 2008 tarihinde AA'ye açıklamalar yapan şarkıcı, gitar çalmaya ve şarkı söylemeye çocuk yaşlarda başladığını belirterek, ''Sahneler benim hayatım, adeta orada doğdum, orada yaşadım. Sevenlerimden ve sahneden uzak kalmak çok acı veriyor. Ancak, bu hastalığı en kısa zamanda yenip tekrar sahnelere döneceğim günü iple çekiyorum'' diye konuşmuştu.

''Bir sanatçı için en büyük acı unutulmaktır'' diyen Kurtuluş, ''Sağolsun Adana'daki dostlarım beni unutmamış ve moral gecesi tertiplemişler. Bana gösterilen bu ilgiyi karşılıksız bırakmayarak en yakın sürede hastalığımı yenip, sahnede sevenlerimle buluşacağım'' demişti.

Sayfa Yükleniyor...