Saros Körfezi 5.3'le sallandı

Saat 04.51'de merkez üssü Saros Körfezi olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Çanakkale, Edirne ve İstanbul'da da hissedildi.

03.11.2010 - 07:04

Merkez üssü Saros Körfezi olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Saat 04.51'de meydana gelen deprem, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul'da da hissedildi.

Vatandaşlar, yeni bir deprem olma ihtimaline karşın binalardan dışarı çıkarken yetkililer, şu ana kadar, can ve mal kaybına yönelik bilgi ulaşmadığını bildirdi.

Çanakkale'de vatandaşlar, depremin ardından, yeni bir sarsıntı ihtimaline karşı sokaklarda ve açık alanlarda bekliyor.

Valilik Kriz Merkezi yetkilileri, il genelinde şu ana kadar can ve mal kaybına yönelik herhangi bir bilginin kendilerine ulaşmadığını bildirdi.

Telsiz anonslarıyla uyarılan Çanakkale Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, tüm cadde ve sokakları gezdi. Yapılan kontrollerde, herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

Depremin ardından, evlerinden dışarı çıkan vatandaşlar, yeni bir sarsıntı ihtimaline karşı, sokaklarda ve açık alanlarda bekliyor. Bazı vatandaşlar, ısınmak için ateş yaktı.

CAN VE MAL KAYBI YOK
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı, Saros Körfezi'nde meydana gelen, Çanakkale ve ilçelerinde kuvvetli hissedilen depremde ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybının meydana gelmediğini bildirdi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 04.51'de 5.3 büyüklüğünde Saros Körfezi merkezli orta şiddetli depremin meydana geldiği, ana şoktan sonra ilk 2 saatte büyüklükleri 2.4-2.8 arasında değişen iki artçı depremin kaydedildiği belirtildi.

ANAHTARI UNUTTULAR, SOKAKTA KALDILAR
Merkez üssü Saros Körfezi olan 5.3 büyüklüğündeki deprem Edirne'de de hissedildi. Yaklaşık 20 saniye süren sarsıntının geçmesinin ardından panik için sokağa çıkan vatandaşlar bir süre sokaklarda bekledi.

Dilaver Mahallesi, Kurum Apartmanı'nın 4. katında oturan biri 3 aylık bebek 7 kişilik Aykut ailesi de sarsıntının ardından dışarı çıktı. Deprem sırasında yaşadıkları panik nedeniyle evlerinin anahtarını almayı unutan aile, bir süre sokakta bekledikten sonra polisten yardım istedi. Melek Aykut, evden çıkarken kimse anahtarı almadığı için dışarıda kaldıklarını söyledi.

Polisin bilgi vermesinin ardından gelen itfaiye ekipleri, yangın merdiveniyle Aykut ailesinin oturduğu dairenin balkonundan eve girerek, kapıyı açtı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...