Sarp Kuray'a bir kez daha müebbet

Türkiye'nin AİHM’de tazminata mahkum edilmesinden kaynaklanan talep üzerine yeniden yargılanan Sarp Kuray hakkındaki karar değişmedi.

06.11.2013 - 05:05

Sarp Kuray'a bir kez daha müebbet

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ‘adil yargılanma hakkı ihlali’ gerekçesiyle Türkiye'yi tazminata mahkum etmesinin ardından yeniden yargılanan Sarp Kuray, bir kez daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yasa dışı 16 Haziran Örgütü'nü kurup yönetmekle suçlanan Kuray'ın avukatları, tanıkların yeniden dinlenmesini ve kovuşturmanın genişletilmesini talep etti.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, talebi, sonuca etki etmeyeceği gerekçesiyle reddetti.

Sanık Sarp Kuray savunmasında, "1993'te ülkeme döndüğümde gazetecilerin sorduğu soruya 'ödenecek bedel varsa öderim' demiştim. O günden bugüne söylediklerime bağlı kaldım" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, 2007 yılında ‘anayasayı silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek’ suçundan verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay onanmasından geçtiğini hatırlatarak, hükmün değiştirilmemesine karar verdi.
Sarp Kuray hakkında, ''yasa dışı 16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu ve anayasayı zorla ihlale teşebbüs ettiği'' gerekçesiyle idam cezası istemiyle açılan davaya bakan İstanbul 1 No'lu DGM, teslim olan ve örgüte ilişkin itiraflarda bulunan Kuray'a, TCK'nın 170. maddesi uyarınca ceza vermemişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Sarp Kuray'ın ''yasa dışı örgüt lideri olmak'' suçunu düzenleyen TCK'nın 168. maddesinin 1. fıkrası uyarınca cezalandırılması gerektiğini belirterek, bu kararı ''esastan'' bozmuştu. Bunun üzerine, tekrar İstanbul 1 No'lu DGM'de yargılanan Kuray, bu kez ''yasa dışı 16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu'' gerekçesiyle 12 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kuray hakkında TCK'nın ''Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek'' suçunu düzenleyen 146. maddenin 1. fıkrasınca dava açıldığını, ancak ''yasa dışı örgüt yöneticisi olmak'' suçunu düzenleyen 168. maddesinin 1. fıkrasından hüküm kurulduğuna işaret ederek, sanığa suç vasfındaki değişiklik nedeniyle savunma hakkı için ek süre verilmediği için mahkumiyet kararını bu kez ''usul'' yönünden bozmuştu.

Yargılamayı yapan aynı mahkeme, Kuray'ı bu kez ''16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu'' gerekçesiyle 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırmış, ancak Yargıtay, TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrasına göre hüküm kurulması gerektiğine işaret ederek, kararı bozarak yeniden yargılama yapılmasına karar vermişti.

Bu karar üzerine Kuray hakkında yargılamayı yapan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı, eski TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. Bu kararın ardından davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bir duruşma tutanağında imza eksikliği bulunduğunu, bozma sonrası talimat duruşmasında da sanığın adı ve soyadının yanlış olarak tutanağa geçirilip, sorgu ve savunmasının alındığını belirtmişti.

Yargıtay, bu gerekçelerle 4. kez ilk mahkemenin verdiği kararı bozmuştu. Eksiklikleri gideren mahkeme, 2008 yılında Kuray'a yeniden 146. maddesi gereğince müebbet hapis cezası vermiş ve bu karar Yargıtay tarafından aynı yıl onanmıştı. Onama üzerine 2009 yılının Şubat ayında Ankara'da güvenlik güçlerine teslim olan Kuray, cezaevine konulmuştu.

AİHM'in kararıyla yeniden başlayan dava
Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin onamasıyla kesinleşen kararla ilgili Kuray'ın avukatlarınca Mart 2009'da başvuru yapılan AİHM, 2012 yılının Temmuz ayında verdiği kararla, ''savunma taleplerinin göz ardı edildiği ve yargılama süresinin makul olmadığı'' gerekçesiyle Türkiye'yi 10 bin avro tazminatla cezalandırmıştı.

Bu kararın, 3 ay sonra kesinleşmesinin ardından, Kuray'ın avukatları, 2012 yılı Eylül ayında yargılamanın yapıldığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, ''infazın ertelenmesi ve yargılamanın yeniden başlaması'' talepleriyle başvurmuş ve mahkeme de Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 311. maddesi uyarınca infazın ertelenmesini reddedip, yargılamanın yeniden başlamasına karar vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...