Satrapi ile Bruce Lee, Madden ile Star Wars

İstanbul Film Festivali'nin konukları Marjane Satrapi ile Bruce Lee’yi, John Madden ile Star Wars’u konuştuk...

04.04.2012 - 18:06

Satrapi ile Bruce Lee, Madden ile Star Wars

Başka şeyler de konuştuk elbette ama bu röportajların özellikle bu kısımlarını Devamlılık Hatası’na ayırdım. Yani başka bir yerde bulamayacaksınız. İşin doğrusu Marjane Satrapi ile biraz daha derinlere dalıp, Persepolis’teki bana bir hayli politik ve muhalif gelen üslubundan hareketle Türkiye’ye dair de konuşmak istiyordum ama, nedense, kesinlikle politika konuşmak istemediğini belirterek önümü kesti. Ona “Ama çalışmalarınızda politika hep ön planda” dediğimdeyse, “Olabilir, ama aslında ben sadece kendi deneyimlerimi, başımdan geçenleri anlattım, yoksa politika benim işim değil” diyerek bir kez daha beni savuşturdu.

Satrapi ile yaptığım röportajın bir bölümünü daha önce yine Devamlılık Hatası’na girmiştim ve bir kısmı da Gece Gündüz’de yayınlandı. Aşağıdaki kısa videoda ise Satrapi’nin Persopolis’ten de bildiğimiz Bruce Lee hayranlığı ile punk müzik hakkındaki düşüncelerini izleyeceksiniz.

Ne yalan söyleyeyim Shakespear in Love çok da bayıldığım bir film değildir. Bunca patırtı koparmasının ardında da herkesin az çok bildiği gibi Harvey Weinstein’in fazlasıyla agresif tanıtım kampanyaları vardır. Öte yandan John Madden sadece bu filmle hatırlanması gereken bir yönetmen değil. Geçen yıl izlediğim The Debt adlı filmini hiç de fena bulmamıştım. Hatta Stephen King filmi 2011’in en iyileri arasına koymuştu, tabii bu sizin için bir şey ifade ediyorsa.

Madden ile Pera Palas’ta bir araya geldik ve İngiliz film endüstrisinden tutun da hemen her filminde öne çıkan güçlü kadın karakterlere kadar bir çok konuda sohbet ettik. Bunları da yine Gece Gündüz’de (ya da Devamlılık Hatası’nın önceki yazılarında) bulabilirsiniz. Aşağıdaki videodaysa John Madden’ın yaptığı son derece ilginç bir uyarlamayla ilgili görüşlerini bulacaksınız. Star Wars’un 13 saatlik bir radyo uyarlamasını yapan yönetmen bakın o günleri nasıl hatırlıyor?

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...