‘Satürn’ün Halkalarında’ 4K yolculuk

Uzay keşfine merak duyanlar, gelecek yıl gösterime girecek bir belgeselle kendinden geçebilir.

03.07.2013 - 12:00

‘Satürn’ün Halkalarında’ 4K yolculuk

Satürn’ün halkaları, hiç bu kadar net görüntülenmemişti. Film yapımcısı Stephen van Vuuren, NASA’dan aldığı yüzlerce fotoğrafı özel bir teknikle bir araya getirerek, 4K çözünürlükte benzeri olmayan bir belgesel hazırladı.


‘In Saturn’s Rings’ (Satürn’ün Halkalarında) adını taşıyan belgesel, “2.75D” (2.75 boyutlu) fotoğrafik ‘flythrough’ (kameranın bir görüntüde belli bir rotada hızla ilerlemesi) teknolojisiyle çekildi.

Film yapımcılarının hiçbir CGI (bilgisayar tabanlı grafik efektleri) veya görsel efektler kullanılmadığını belirtirken, oldukça etkileyici görüntüler ünlü sanatçıları Ferry Corsten, William Orbit ve Samuel Barber’in müzikleriyle bir araya getirildi.

IMAX sinemalarda, müzelerde, gökevleri ve 4K dijital sinemalarda gösterilecek olan “Satürn’ün Halkalarında”, gelecek yıl gösterime girecek.

Mashable’ın verdiği bilgiye göre, belgesel dev ekranlar ve konser seviyesindeki  çevresel ses düzeniyle 6K çözünürlükte bile gösterilecek.

Satürn’ün Halkalarında belgeselinin web sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYIN .

GÖREV DEVAM EDİYOR
Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Huygens keşif aracıyla Ekim 1997’de ateşlenen Cassini, Satürn sistemini inceleme görevini 2008’de tamamladı. Ardından 2010’a kadar Cassini Ekinoks Görevi’ni yürüten uzay aracı, Cassini Gündönümü Görevi’nin Eylül 2017’ye kadar sürdürecek.

Cassini'nin bugün fotoğrafladığı Enceladus uydusu. Cassini'nin bugün fotoğrafladığı Enceladus uydusu.

Satürn’ün donmu okyanuslara sahip Titan adlı uydusuna 14 Ocak 2005’te iniş yapan Huygens ise insanlığın bir sonraki evlerinden biri olabileceği düşünülen uydu hakkında birçok önemli bilgi elde edilmesini sağladı.

Cassini, üzerindeki 12 gözlem ve analiz aracıyla, Satürn sistemine ulaştığı 2004’ten bu yana görüntü ve veri göndermeye devam ediyor.

Cassini'nin kamerasından bugün görüntülediği Merkür ve Dünya. Cassini'nin kamerasından bugün görüntülediği Merkür ve Dünya.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...