'Savarona', İstanbul'a getiriliyor

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yapan 134 metre uzunluğundaki Savarona Yatı İstanbul'a doğru yol aldı.

Haberler 01.10.2010 - 15:31

'Savarona', İstanbul'a getiriliyor

Göcek'ten dün akşam yola çıkan ve Ege Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na giriş yapan Savarona Yatı, saat 11.45 sıralarında Çanakkale önlerine ulaştı. Fuhuş skandalıyla gündeme gelen Savarona, İstanbul'a doğru hareket etti.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ: REZALET
Atatürk'ün son zamanlarını geçirdiği yatın Çanakkale Boğazı'ndan geçişini sahildeki vatandaşlar duygulu ve hüzünlü gözlerle izledi.

Vatandaşlar, Savarona'da yaşananları tam bir rezalet olarak niteledi.

ÖĞRENCİLER TALİP OLMUŞTU
DHA'nın haberine göre; Çanakkale Lapseki İlçesi Atatürk Lisesi öğrencileri, Savarona Yatı'nın geçtiğimiz Mart ayında 22 milyon dolara satılmak istenmesi üzerine harekete geçerek, temsili bir kampanya başlatmış ve Türk gençliği olarak yata talip olmuşlardı.

Öğrenci temsilcisi olan Ayşenur Karadeniz, işletmecisinin satılığa çıkardığı Atatürk'ün yatı Savarona'nın öğrenciler tarafından satın alınabilmesi için geliştirdiği formülü, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya mektupla iletmiş ve Bakan Çubukçu'dan bu konuda destek istemişti.

Atatürk Lisesi 3'üncü sınıf öğrencisi Ayşenur Karadeniz, Uğur Dündar'ın sunduğu Star TV'deki ana haber bülteninde, Ulu Önder'in "Bir çocuk oyuncağını bekler gibi ben de bu gemiyi bekledim'' dediği ve hastalığının en yoğun dönemlerini geçirdiği Savarona yatının, 22 milyon dolara satılmak istendiğini ve bir Rus işadamı ile Arap şeyhinin talip olduğunu öğrenince harekete geçmiş, öğretmenlerinin de oluruyla, Atatürk'ün ülkeyi emanet ettiği gençler olarak Savarona'yı satın alabilmek için kampanya başlattıklarını belirterek, "'de öğretmenlerle öğrencilerin sayısının 14 milyon civarında olduğunu öğrendim. Her öğrencinin ve öğretmen ayda sadece bir lira verirse, Savarona için istenen para rahatlıkla toplanır'' demişti.
Sayfa Yükleniyor...