Savcı, Eminağaoğlu’nun beraatini istedi

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun, yargılanmasına Yargıtay 4. Ceza Dairesinde devam edildi.

Anadolu Ajansı 27.05.2010 - 17:24

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun birinci sınıf savcı olması nedeniyle yargılamasını ilk derece mahkemesi sıfatıyla yapıyor.

Duruşmaya, sanık Eminağaoğlu, avukatı Ahmet Akgül katıldı. Duruşmayı, Eminağaoğlu'nun eşi Serpil ve oğlu Ozan ile aynı mahkemede yargılanan ve beraat eden Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, YARSAV, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ve bazı vatandaşlar da izledi.

Avukat Ahmet Akgül, ek savunma dilekçesi vererek, müvekkilinin dava konusu eylemleri ''yargıç ve savcıların hiçbir etki altında kalmadan görevlerini yapmasını sağlamaya yönelik açıklamalar'' olduğunu öne sürdü.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Güneş de Eminağaoğlu'nun dava konusu olan açıklamaları ve bazı yazarlar ile kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinde ''Ergenekon'' davalarında görevli hakim ve savcılara doğrudan müdahale ettiği ya da temas kurduğuna dair kanıt bulunmadığından Türk Ceza Kanunu'nun 277. maddesinde yer alan ''yargı görevini yapanı etkileme'' suçunun oluşmadığını belirtti.

''Eminağaoğlu'nun yazılı ve görsel basına yaptığı açıklamaların 'Ergenekon' davasında gözaltına alınan ve yargılanan sanıkların işlediği iddia edilen eylemlerin suç oluşturup oluşturmadığı şeklinde ön yargı oluşturacak şekilde ve nitelikte bulunmadığını'' ifade eden Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Güneş, Eminağaoğlu'nun yaptığı açıklamaların, kişilerin gözaltına alınması, tutuklanması ve arama yapılması gibi haklarında uygulanan koruma tedbirlerinin infaz edilmesinden sonra bu işlemlerin şekli, usulü ve yöntemine ilişkin bulunduğunu söyledi.

‘SUÇLAR ÜZERİNE ATILDI’
Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Güneş, bu nedenlerle TCK'nın 288. maddesinde yer alan ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'' suçunun da yasal ögelerinin oluşturmadığına işaret ederek, Eminağaoğlu'nun üzerine atılı suçlardan beraatine karar verilmesini talep etti.

Savcı Güneş, Eminağaoğlu hakkındaki son soruşturma kararında telefon dinleme şeklinde tutanaklarda yer alan eylemlerle ilgili olarak da ''söz konusu eylemlerde aleniyet ögesinin gerçekleşmediğine, sarf edilen sözlerin basın ve yayın organları önünde açıklanmadığına ve suçun yasal ögelerinin oluşmadığına'' işaret ederek, bu suçtan da Eminağaoğlu'nun beraatine karar verilmesini istedi.

Sanık Eminağaoğlu da esas hakkındaki savunmasında, tarafına yöneltilen suçlamaların ''hukukun üstünlüğü değil, aksine hukukun üstünlüğünün arzulanmaması gibi bir tablonun gerçek gibi halka yansıtıldığını'' belirterek, beraatine karar verilmesini talep etti.

Eminağaoğlu'nun savunmasının ardından Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Osman Yaşar, dava dosyasının karar verilmek üzere inceleneceğini belirterek, duruşmayı erteledi.

BEKLEYENLERİ ALKIŞLADI
Duruşmanın ardından Yargıtaydan ayrılan Eminağaoğlu, kendisini bekleyen ve duruşmayı izleyenler tarafından alkışlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...