'Savcı görme engelli avukatı aşağıladı' iddiası

İstanbul Cumhuriyet Savcısı E.G., görme engelli bir avukatı aşağıladığı iddiasıyla Hakimler Savcılar Kurulu'na (HSK) şikayet edildi. İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi tarafından yapılan şikayette, savcının, 63 yaşındaki avukata ''Körsün, okuyamazsın'' gibi ifadeler kullandığı öne sürüldü.

Haberler - DHA 07.04.2022 - 17:33

'Savcı görme engelli avukatı aşağıladı' iddiası

'da görme engelli avukatı aşağıladığı öne sürülen savcı, HSK'ya şikayet edildi.

İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi üyeleri, Çağlayan Adalet Sarayı'nda konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

İstanbul Barosu avukatları, bazı engelli avukatlar ile HDP Milletvekili Musa Piroğlu da toplantıya destek verdi.

Savcı E.G.'nin, Mümin Özeken'e (63), müvekkili ile birlikte suç duyurusunda bulunmak için odasına gittiğinde, "İki tanık bulamadın mı? Körsün, okuyamazken neden hazirun oluşturmamakta ısrar ediyorsun?" dediği iddia edildi.

İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat Deniz Yazgan olayın 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü'nde yaşandığına dikkat çekerek, "Meslektaşımız, asistanının yanında olduğunu, hazirun yani tanımadığı bir başka kişinin varlığına gerek duymadan işlemi tamamlayabileceğini belirtse de Cumhuriyet Savcısı, müştekinin ifadesini almayı reddetmiştir. Sonunda da meslektaşımızı odasından çıkarmıştır" dedi.

Avukat Yazgan, 63 yaşında görme engelli bir avukatın, özel durumu nedeniyle ayrımcılığa uğramasının HSK Kanunu'na göre suç oluşturduğunu da ifade etti.

"O SAVCI HAKKINDA GEREKLİ İŞLEM YAPILDI"

Avukat Özeken'in başvurusu üzerine harekete geçildiğini belirten İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Avukat Hüseyin Varol ise "İlgili kişi hakkında gerekli işlemin yapıldığını bizzat Cumhuriyet Başsavcısı'ndan öğrendik. Başsavcımız ve komisyon başkanımızla da bu hususu konuştuk. Bunun kesinlikle kabul edilemeyeceğini kendileri de ifade ettiler" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...