Savcı Öz'ü tehdide 18 yıl hapis istemi

Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, Savcı Zekeriya Öz, dönemin eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ı hedef gösterdiği öne sürülen ''Ergenekon'' sanığı Selim Akkurt için 18 yıla kadar hapis cezası istendi.

Anadolu Ajansı 28.05.2010 - 12:23

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından hazırlanan 2 sayfalık iddianamede, bazı gazetelerin 27 Ocak sayılarında ''Beni Kuvayı Milliye'ye polisler soktu'' ile ''Cerrah, Çolakkadı ve Öz'e komplo suçlaması'' başlıklarıyla haberler yayımlandığı ve haberlerde tahliye olmadan önce birinci ''Ergenekon'' davası kapsamında ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan Silivri L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selim Akkurt'un açıklamalarına yer verildiği ifade edildi.

Söz konusu haberlerde, ''şüpheli Akkurt'un tutuklanmadan birkaç ay önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ve savcı Zekeriya Öz ile görüştüğü ve bu kişilerin 'görevini başarıyla yaptın' gibi cümlelerle kendisini onore edecek sözler sarf ettiği''nin ileri sürüldüğünün anlaşıldığı belirtilen iddianamede, Akkurt hakkında ''kişileri terör örgütlerine hedef göstermek'' ve ''iftira'' suçlarından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

İddianamede, yapılan inceleme sonucu ''Ergenekon'' davası kapsamında 11 Mart 2008 tarihinden beri tutuklu olan Akkurt'un Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde 26 Ocak 2010'da yapılan 131. duruşmada, ''İtirafçı olmadan Ergenekon'dan çıkılmıyor. Ben de itirafçı olmaya karar verdim. Ben kaçak yaşadığım yıllarda, yıllarca polisin bilgisi dahilinde gezdim, dolaştım. Polis bana ne görev verdiyse onu yaptım. Kuvayı Milliye ve Fikri Karadağ ile onların teşvikiyle bağlantı kurdum'' dediği belirtildi.

İddianamede, söz konusu duruşmada İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün ''Kim onlar?'' diye sorması üzerine Akkurt'un, ''İsmail Erçelik, Mutlu Ekizoğlu, Ali Fuat Yılmazer denen ... beni aldattı. Bana dediler ki, 'biz PKK, DHKP/C ve Hizbullah'a operasyon yapacağız. Ancak onlar TSK'ya operasyon yaptı. Turan Çolakkadı ile de Celalettin Cerrah ve Zekeriya Öz oradayken görüştüm. Bunların da bilgisi var her şeyden. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görüştüm bunlarla. Bana sözde onore edici şeyler söylediler. Tahminime göre birisini öldürtmeyi düşündüler ama baktılar o yeteneğim yok. Benim talebim şudur başkan. Turan Çolakkadı, Zekeriya Öz, İsmail Erçelik, Mutlu Ekizoğlu, Ali Fuat Yılmazer gelsin, burada dinleyin'' şeklinde cevap verdiği kaydedildi. Şüpheli Akkurt'un kamuya açık yargılama sırasında sarf ettiği bu sözlerle Çolakkadı, Cerrah ve Öz ile o dönem İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli emniyet müdürleri Mutlu Ekizoğlu ve Ali Fuat Yılmazer ile komiser İsmail Erçelik'in yönlendirmesi doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik bir komplo planlandığını ileri sürdüğü kaydedilen iddianamede, Akkurt'un bu şekilde 6 kişiyi iddia olunan ''Ergenekon'' terör örgütünün diğer üyelerine hedef gösterdiği ifade edildi.

Akkurt'un ''mahkemede verdiği ifadesinde heyecanlanarak bu şekilde ifadeler kullandığı''nı söylediği belirtilen iddianamede, bu şüphelinin ''terörle mücadelede görev almış kişileri terör örgütlerine hedef göstermek'' suçundan 6 kamu görevlisi için toplam 6 ile 18 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edildi.

Birinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tahliye olan Selim Akkurt, halen ''cinayet'' suçundan cezaevinde hükümlü bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...