Savcılardan çeteye danışmanlık

İstanbul polisi Türkiye'nin en büyük yankesicilik ve dolandırıcılık çetesini çökertti. Teknik takip sonucu iki savcı ve bir hakimin çeteye hukuk danışmanlığı yaptığı ortaya çıktı.

25.02.2011 - 07:54

Savcılardan çeteye danışmanlık

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan operasyonda Türkiye genelinde yankesicilik yaptığı belirlenen ve birbiriyle bağlantılı 3 farklı çete tespit edildi ve 6 ay boyunca çeteye teknik ve fiziki takip yapıldı.

Geçen Ocak ayında 15 ayrı ilde yapılan operasyonda da 26'sı kadın, 4'ü çocuk 52 kişi gözaltına alındı. Çeteye operasyonları, adliyedeki davalarıyla ilgili bilgi aktardığı ve bazı eylemlerini örtbas ettikleri iddia edilen 3 polisle 2 mübaşir de gözaltına alındı.

Mahkemede 52 kişiden 40'ı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Akşam gazetesinin haberine göre teknik takip sonucunda çetenin Ankara ve İstanbul’da iki savcı ve bir hakimle bağlantıları oldukları da ortaya çıktı. Şebeke üyeleri ile irtibatta olan üç yargı mensubunun, çeteye dosyaları hakkında bilgi aktardıkları, ne şekilde ifade vermelerinin gerektiği ve dosyalarını inceledikleri belirlendi.

İstanbul Kartal Adliyesi'nde bulunun Hakim C.İ. verdiği bilgiler karşılığında çete üyesi Kemal K. ile yaptığı bir telefon konuşmasında bir otomobil istiyor. Çete üyesi Kemal K.'yi telefonla arayan Hakim C.İ.'nin “Yola çıkacağım, bana deposu dolu iyi bir araba yollayın” dediği, Kemal Y.'nin de karşılık olarak “Tamam ağabey. Sen merak etme, hallederim” diye cevap verdiği telefon dinlemelerinde tespit edildi.

Çete üyelerinden Ayhan Ö.'nün ise Ankara'da, Cumhuriyet Savcısı H.D. ve Ankara Sincan Cumhuriyet Savcısı M.İ. ile sık sık telefonda görüştüğü telefon dinlemelerine takıldı.

Çetenin dosyasına bakan Ümraniye Cumhuriyet Başsavcılığı, ortaya çıkan bu ilişkileri masaya yatırdı. Polisin yaptığı teknik takip sonucu isimleri geçen savcılar ve hakim hakkında Adalet Bakanlığı'na yazı yazan savcılık, Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü soruşturmanın sonucunu bekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...