'Savcıların elinde kesin deliller olmalı'

Ergenekon savcılarının, Albay Dursun Çiçek'i tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etmesini, Ceza Hukukçusu Doç. Yılmaz Yazıcıoğlu ve gazeteci Fatih Çekirge NTV'ye değerlendirdi.

30.06.2009 - 20:23

Askeri Savcılığın, 'İrtica İle Mücadele Planı' belgesi altında imzası olduğu ilerisi sürülen Albay Dursun Çiçek hakkında 'kovuşturmaya gerek yoktur' kararının aksine, Ergenekon savcıları sorguladıkları Çiçek'i, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etti.

Bu durumu Ceza Hukukçusu Doç. Yılmaz Yazıcıoğlu şöyle değerlendirdi:

"Her zamanki gibi sapla saman yine birbirine karışıyor. Askeri Savcılığın verdiği takipsizlik kararı ile alınan bu kararı birbirinden ayırmamız gerekir. Askeri Savcılık, başka bir hususa ilişkin bir soruşturma yapmıştı. Böyle bir belgenin görevinden dolayı, askeriye içinde yapılıp yapılmadığını araştırmış ve 'bu fotokopi ve Albay Çiçek'in hazırladığını söylemek mümkün değil ya da delil yok' diyerek kovuşturmama kararı verdi.

Şimdi savcılar, adı geçen albayın tutuklanmasını istiyorlarsa; ellerinde bu suçu işlediğini gösteren kuvvetli kanıtlar var demektir. Bu da yetmez, demek ki kaçma şüphesi ya da delil karartma şüphesini ortaya koydular ki tutuklanmasını istiyorlar.

Bir yargı makamı 'deililler yeterli değil' derken diğer bir yargı teşkilatı ise bunun tersine bir karar verdi.

"İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEY GÖRÜYORUM"
Hürriyet Gazetesi Yazarı Fatih Çekirge ise, savcılığın kararı hakkında şunları söyledi:

"Ben bu konuda kimsenin firikr yürütecek halde olduğunu zannetmiyorum. Çok keskin bir hukuki süreç yaşıyoruz. İfade alan savcı, tıutuklama istediğine göre 'elimde kağıt parçası denen belgeyle ilgili ciddi deliller var" şeklinde düşünebiliriz.

Manzara şu: Askeri Savcılık 'Kağıt parçasıdır. Üretilmiş bir şeydir ve sahtedir. Bunu kim ürettiyse nifak sokmuştur, bu beka sorunudur ve MGK'ya gider' diyor ve aynı zamanda suç duyurusuyla 'bu belgeyi hazırlayanları bulun' diyor. Hem Cemil Çiçek hem de Başbakan Erdoğan, sivil savcılık inceleyecek derken İlker Başbuğ da yeni belgeler de olsa askeri savcılık inceler diyor. Şimdi Askeri Savcılığın suç duyurusunun soruşturulmasını beklerken, savcı tutuklama istiyor.

Bizim ve belli ki Genelkurmay Başkanı'nın bilmediği deliller var ki tutuklama iseniyor; bu arada MGK toplantısı da sürüyor. Bunca yıldır Ankara'da siyaseti takip ederim ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum."

Albay Çiçek sevkedildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...